Youtube Gelirlerine Geriye Dönük Vergi İncelemesi Dönemi Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Youtube gelirlerine yönelik 5 yıllık vergi incelemesi başlattığını duyurdu. Binlerce kişinin sosyal medya ağlarından gelir elde ettiği biliniyor.

Geriye Dönük 5 Yıllık Vergi İncelemesi Yapılacak

Binlerce kişiyi ilgilendiren bir gelişme Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Sosyal medya ağlarının yaygınlaşması ile pek çok kişinin bu ağlar üzerinden gelir elde ettiği bir dönem başlamıştı. Bu gelirler Maliye tarafından kontrol edilmiyordu ancak yapılan açıklamada Youtube başta olmak üzere tüm sosyal medya ağlarının gelirlerine geriye dönük 5 yıllık vergi incelemesi gerçekleştirileceği duyuruldu.

Youtube üzerinden gelir elde edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Youtube üzerinde 1000 kişiden daha fazla sayıda aboneye ulaşmış olan kişilerin siteye yüklemiş olduğu videolara 4 bin saat izlenme sınırını aştıktan sonra reklam alabilme özelliği tanımlanıyor. Hal böyle olunca videolar izlenmeye devam ettikçe videoyu yükleyen kişi gelir elde etmeye başlıyor.

Gelir İdaresi de Onayladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu duyurusunun ardından Youtube üzerinden gelir elde eden pek çok kullanıcı Gelir İdaresi’ne başvuruda bulundu. Çünkü Gelir Vergisi Kanunu’nda konuya dair net bir hüküm yer almamaktaydı.

Gelir İdaresi yapılan başvuruları inceledikten sonra Gelir Vergisi Kanunu’nun 37’nci maddesini esas aldıklarını iletti. Buna göre her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançlar ticari kazanç sayılıyor ve bu nedenle dolayısı ile Youtube üzerinden elde edilen gelirler de vergiye tabi tutuluyor.

 

 

8 Replies to “Youtube Gelirlerine Geriye Dönük Vergi İncelemesi Dönemi Başlıyor”

  1. Youtube adsense ve web adsense’den gelir elde eden yayıncılar için oldukça kötü bir haber.Elbette herkesin kazandığı bu gelirlerin vergisini ödemesi gerekiyor fakat bu vergi ödeme usulünün baştan aşşağı yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  2. İyi olur diyenler yarın bir gün bu web alanına da sıçrar. Devletin belirli düzeye kadar internet gelirlerini muaf etmesi gerekiyor. Sonuç olarak aylık 20 bin kazanmıyor kimse. 300 TL kazanan adam 1000TL bağkur + %18 vergi ödemek zorunda kalıyor. Saçmalık.

  3. Yimedik mi naneyi… Vallahi kontrol etmek isteselerdi yıllar önce kontrol ederler ve kimseyi de mâdur etmezlerdi. Bilerek daha çok para almak için yıllarca beklediler…

  4. Geriye dönük olması çok saçma olmuş. Ne yani şimdi ben şimdi eskiden yasa olmadığı halde geriye dönük vergi mi ödeyeceğim? Böyle bir şey olabilir mi?

  5. Sürpriz yumurta gibi olmuş. Yönetmenlikte olsa anlarım fakat geriye dönelik 5 senelik muhabbeti kafamı karıştırmadı değil açıkcası. Yapan arkadaşların tepkisini bilemiyorum artık, ben daha işin içinde bile değilken kafam allak bullak oldu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir