Yeni Virüs Tespit Edildi !

Koronavirüs etkisini henüz kaybetmemişken Bolivya’dan gelen habere göre insandan insana geçen yeni bir virüs tespit edildi.

Dünya henüz covid-19 diğer ismiyle koronavirüsün etkisinde kurtulamamışken yeni bir virüs daha tespit edildiği açıklandı. Koronavirüs Çin merkezliyken yeni tespit edilen virüs Bolivya merkezli.

Bolivya’da insandan insana bulaşan virüs tespit edildi. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yaptığı araştırmada Bolivya’da, Ebola gibi kanamalı ateşe sebep olan bir virüsün tespit edildiğini açıkladı. Bilim adamları Chapare ismini verdiği virüs, insandan insana bulaşabildiği gibi, aynı zamanda fareden de gelebiliyor.

Henüz bir tedavisi olmayan virüs için şu anda sadece serum veriliyor. Nadir görülen virüsün son yıllarda görülmediği ancak, geçtiğimiz günlerde Bolivya’da yeniden görüldüğü açıklandı. 3 kişinin ölümüne sebep olan virüs en son 2004 yılında görülmüştü.

2004 Yılında Son Olarak Görülmüştü

Geçtiğimiz günlerde Bolivya’nın başkenti La Paz’da iki hasta, üç sağlık çalışanına virüsü bulaştırdı. Hastalardan biri ölürken, sağlık çalışanlarından da ikisi hayatını kaybetti. En son 2004 yılında görülen virüs, görüldüğü zaman içerisinde Chapare bölgesinde küçük çaplı bir salgına da neden olmuştu.

Virüsün tedavisinin olmadığı ancak serum verilebildiğini söyleyen bilim adamları, bu konuda da dikkat edilmesi gerektiğini açıkladılar.