Yeni Ofise Taşınan Girişimciler İçin İpuçları

Yeni bir ofise taşınmayı planlıyorsanız, mutlaka izlenmesi gereken adımlar konusunda özenli davranmalı ve işlemlerinizi hızlı bir şekilde ilerletmelisiniz.

Ofis taşımak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Öncesinde birçok çalışma gerektiği gibi, sonrasında da yapmanız gereken, düzene girmek için planlamanız gereken birçok iş vardır. Ofis taşımadan önce yapmanız gereken işlerinizin başında taşınma bilgisini yanınızda çalışan kişilere öncesinden haber vermektir. Bununla birlikte müşterilerinize mutlaka bu bilgiyi öncesinde vermelisiniz. Müşterilerinizle problem yaşamak istemezsiniz değil mi? O yüzden bunu önceden haber vermek size ekstra puan kazandıracaktır.

Ofis taşımaya başlamadan önce mutlaka planlı ilerlemelisiniz. Yapacaklarınızı öncesinde listeleyin. Böylece oluşabilecek karışıklıkların önüne geçmiş olursunuz. Bununla birlikte planlarınız arasında öncesinde yapmanız gereken tadilatları da eklemeyi unutmayın. Yanınızda çalışan kişilerle beraber iş planı oluşturarak işlerinizi biraz olsun hafifletebilirsiniz. Bu süreçte hızlı davranmanız daha kolay düzene girmenizi sağlayacaktır.

Ofisinizi Taşımadan Önce Bunlara Dikkat Edin

Yeni ofisinize taşınmadan önce dikkat etmeniz gerekenlerden biri eski ofisinizde kullanmadığınız muhtemelen yeni ofisinizde de kullanmak istemediğiniz eşyaları ayıklamak olmalıdır. Fazla eşyaları, mobilyaları, elektronik aletleri kendinize hiç yük etmeyin. Bunları satabilir ya da ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Böylece ekstra bir yükten kurtulmuş olursunuz.

Ofisinizi taşımadan önce istediğiniz tarihte ve saatte taşınmak istiyorsanız mutlaka nakliye şirketinizi önceden ayarlamalısınız. Aksi taktirde istediğiniz tarihlerde araç bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bununla birlikte çalıştığınız nakliye şirketini önceden araştırmanız ve bu doğrultuda seçim yapmanız sizin için avantajlı olacaktır. Aynı zamanda taşıma sürecinde paketlemelerle uğraşmak istemiyorsanız, nakliye firmanızdan bu hizmeti de almanız mümkündür. Aynı zamanda paketleme sürecinde eşyalarınıza işaret koymayı, kırılabilecek eşyalara özenli davranmayı ihmal etmeyin. Kolilerin üzerinde ne olduğunu yazmanız, kullanım alanları gibi detaylar çok daha hızlı bir şekilde yerleşmenize yardımcı olur. Böylece tek tek koli aramak zorunda kalmadan kolayca yerleşme imkanı bulabilirsiniz.

Yeni ofise taşınmadan önce yapmanız gereken işlerin başında yine iletişim bilgilerinizi güncellemek gerekiyor. Müşterilerinizin devamlılığını sağlamak aynı zamanda insanlara mağduriyet yaşatmamak için iletişim bilgilerinizi mutlaka güncellemelisiniz.