Yapılandırma Açıklaması Bakan Selçuk’tan Geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçlarının yeniden yapılandırılması bir süredir vatandaşın beklediği bir haberdi. Beklenen müjde Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi.

Yeniden Yapılandırma Detayları Açıklandı

Prim borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili beklenen gelişme gerçekleşti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yazılı bir açıklama yaptı. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yapılan açıklamada yapılandırmada gerçekleştirilen düzenlemenin vatandaşlara önemli avantajlar sağlamakta olduğu belirtildi. SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılması, normalleşme döneminde vatandaşların cebini rahatlatacak. Yayımlanan kanun genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası primlerini, idari para cezalarını, iş kazası veya meslek hastalığıyla ortaya çıkan rücu alacaklarını, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakları ve Bağ-Kur sigortalılarını kapsamakta.

Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada yapılandırma kapsamında borçların faizlerinin silineceğini iletti. Yeni yapılan düzenleme ile faiz yerine borçlar, Yİ-ÜFE ile güncellenecek. Öte yandan borçlar belirli periyotlarla, taksitler halinde ödenebilecek. Yeniden yapılandırma ile ilgili işlemlerin başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar internet üzerinden gerçekleştirilebilecek.