Türkiye’nin Ev Kriterleri Neler?

Pandemi döneminde geçtiğimiz günlerde bir ev araştırması gerçekleştirildi. Yapılan ev araştırmasında Türkiye’nin ev kriterleri ve tercihleri ortaya çıktı.

Oranlar Pek Çok Bilgi Veriyor

Pandemi döneminde pek çok öneli araştırma gerçekleştirildi. Bu araştırmalardan biri de Türkiye’nin ev tercihleri şeklindeydi. Yapılan araştırmalar önümüzdeki yıllara dair bizlere pek çok ipucu veriyor. Peki, araştırma neleri içermektedir?

Gerçekleştirilen araştırma, önümüzdeki iki yıl içerisinde ev almak isteyenlerin kriterleri göz önüne alındı. Hafele Türkiye’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre önümüzdeki iki yıl içerisinde evini yenilemek isteyenlerin oranı azımsanamayacak kadar önemli. Yapılan araştırmalar bireylerin %37’sinin evini yenilemek istiyor. Bu kişiler yeni bir ev alarak evini yenilemek istiyor.

Kadınlar Evini Yenilemek İstiyor

Araştırmalara göre bireylerin %49’u da evini yenilemek istiyor ancak çözümü yeni bir ev almaktan ziyade mevcut evini değiştirmekten yana. Gayrimenkulde 2020 ve Ötesi araştırmasının sonuçları oldukça şaşırtıcı. Gerçekleştirilen araştırmaya göre yeni bir ev satın almak isteyen %37’lik grubun %85’ini kadınlar oluşturuyor. Görüldüğü gibi genellikle kadınlar yeni bir ev almak istiyor.

Tadilat planlayarak evinde değişikliğe gitmek isteyen %49’luk dilimin ise yalnızca %55’i kadınlardan oluşuyor. Bu araştırma İstanbul’da gerçekleşti ve ülkenin genelinde de bu şekilde olduğu tahmin ediliyor. Bu araştırmada genel ortalama yaşı 37 iken bu hanelere gelen ortalama gelir 7300 TL şeklinde belirlendi.

İnsanların evinde değişikliğe gitmesini altında yatan ana etmen depremden korunma olduğu görüldü. Bireylerin bir kısmında ise kentsel dönüşüm beklentisi görülmekte.

 

2 Replies to “Türkiye’nin Ev Kriterleri Neler?”

  1. depremden ziyade bu pandemiden dolayı da bayanlar ev değiştirme yenileme olayına girişti çünkü uzun süredir hepimiz alışkanlığımız olmadığı halde evlere kapanmak zorunda kaldık ve en çok etkilenen küçük çocuklarımız oldu siteli bahçeli evlerde çocuklar için çom sıkıntı olmaz iken diğerleri bir bahçeye hasret kaldı çocuklar temiz hava almaya bahçede koşup oynamaya hasrret bi nevi ondan dolayı da bahçeli evlere yada balkonları yaşam alanına çevirme olaylarında artış oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir