Türkiye Verileri Artık Yerli Teknolojiye Emanet

5G teknolojisinin kullanılması açısından büyük önem taşıyan alt yapı sistemleri ülkemiz yerli teknolojisi ile buluşuyor.

5G teknolojisi kullanımının artış göstermesi ile birlikte baz istasyonlarına yüksek kapasiteye sahip transmisyon hatlarının kurulumu önem kazanmaya başladı. Ülkemiz ise 2018 yılı itibariyle özellikle 80 GHz, 7 GHz ve 13 Ghz frekanslarına yerli üretim zorunluluğu getirdi. Böylece yerli firmalarla çalışmak birçok avantaj sağlayacak. Özellikle diğerlerine göre esnek hizmet alabilme, çözüm sağlanabilmesi alanlarında birçok avantaj bulunmaktadır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayı, tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte siber güvenlik ve haberleşme teknolojileri birimini de kullanarak yerli çözümler üretmeye hazırlanıyor.

Yüksek frekanslarda radyolink üretimi ve geliştirmesi aşamalarının tamamlanması ve test aşamaların yapılabilmesi için ileri teknolojiye sahip tesisler kurulmaya başlandı. Aynı zamanda ranyolinklerin kontrol edilmesi aşamasında ihtiyaç duyulan NMS, ülkemiz tarafından yerli üretildi.

Klinik Altyapılar Hazır

Ülkemiz tarafından geliştirilen yerli radyolink, başta Telekom operatörleri olmak üzere, televizyon yayınları ve internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılabilecektir. Aynı zamanda enerji, su, bankacılık gibi alt yapılarda hızlı ve kesintisiz bir bağlantı sağlayacaktır. C Tech tarafından geliştirilen radyolink öncelikle yerli pazarlarda kullanılmakla birlikte uluslararası pazarlarda da önemli bir kullanım alanına kavuşacaktır. Yapılacak özel gelişmeler sayesinde ürünün kullanımı artış gösterecektir. Böylece yerli ve yabancı pazarlarda talep artacaktır.

Gittikçe daha önemli hale gelen ve uluslararası güvenlik açısından da son derece önemli olan veri transferi, tüm detayları ayrıntılı olarak bilinen kanallar tarafından gerçekleştirilecektir. Ülkemizde 2022 yılında kullanılması öngörülen 5G sistemlerinde kullanılacak olan yönetim sistemlerinin yerli olması için tüm çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Böylece ülkemiz ekonomik olarak dışa bağımlılığı azalacaktır. Aynı zamanda telekomünikasyon alanında ulusal güvenlik sorunları da minimum düzeye inecektir. Radyolink veya fiber alt yası ile kullanılacak olan 5G teknolojisi, maliyet ve zaman açısından belirli hesaplamalara tabi olacaktır. Ülkemize prestij açısından büyük yarar sağlayacak olan bu sistem, ülkemizin kendi alt yapısını kullanması ve yerli teknolojinin uluslararası pazara sunulması açısından büyük önem taşıyor.