TÜBİTAK’a göre en girişimci üniversite; ODTÜ

En Girişimci Üniversite Orta Doğu Teknik Üniversitesi

TÜBİTAK’ın yaptığı endeks ile belirlenen Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler netleşirken, en girişimci üniversite olarak ODTÜ seçildi.

Girişimci ve yenilikçi üniversitelerin belirlendiği endeksi hazırlayan TÜBİTAK sonuçları açıkladı. En girişimci üniversite olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi seçilirken, ikinci Bilkent Üniversite, üçüncü ise İstanbul Teknik Üniversitesi oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise yaptığı açıklamada “girişimci ve yenilikçi olmak artık üniversiteler için zorunluluk haline geldi” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2020 yılına ait TÜBİTAK Girişim ve Yenilikçi Üniversite sonuçlarını Cumhurbaşkanlığı Millet kütüphanesinde halka açıkladı.

İlk kez 2012 yılında açıklanmaya başlayan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi açıklayan Bakan Mustafa Varank, endeksin akademi ve kamuoyu tarafından merakla takip ettiğini belirtti.

Açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi.” Burada üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarını dikkate alıyoruz. Yaptığımız sıralamayla, yükseköğretimde inovasyon odaklı rekabetin artmasını ve böylece girişimcilik ekosisteminin daha da gelişmesini hedefliyoruz. Bugüne kadar çok yapıcı ve güzel geri bildirimler aldık.”