Trump’ın Yargılama Süreci Başlıyor

Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Donald Trump, 6 Ocak’taki Kongre saldırıları kapsamında yargılanacak. Senato’daki yargılanmanın gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kongre Azil Sürecini Başlattı

2017 yılında Barack Obama’dan koltuğu devralan ve 45. ABD Başkanı olan Donald Trump, gerçekleşen son ABD seçimin kaybetmiş ve yerini Joe Biden’e bırakmıştı. Ancak hatırlanacağı üzere Donald Trump’ın seçim yarışını kaybettiğini kabul etmesi ve görevi bırakması zaman almıştı.

Donald Trump’ın 20 Ocak 2021 tarihinde görevden ayrılacağı beklenirken 6 Ocak 2021 tarihinde bir grup Trump taraftarı ABD Kongre Binasını basmıştı ve çıkan olaylarda ölü ve yaralılar olmuştu. Ayrıca çatışmanın sonucunda pek çok kişi gözaltına alınmıştı. Tüm bu olayların ardandan gözler Donald Trump’a çevrilmişti ve eski başkanın taraftarlarını kışkırttığı görülmüştü. Bunun üzerine Kongre, Trump’a azil süreci başlattı.

Oylama Yapılacak

Donald Trump, ABD tarihinde ilk kez Kongre tarafından azil edilen başkan değil. Ancak Kongre’nin iki kez azil ettiği ilk başkan. Trump’a dair iki farklı suçlama bulunmakta. Bunlardan ilki usulsüzlük yaptığı, bir diğer suçlama ise isyana teşvik. Senato’da gerçekleşecek olan oylamanın ardından Trump’ın suçlu olup olmadığına karar verilecek.

ABD Senatosunun yargılaması hukuki olmaktan ziyade siyasi oluyor ve oylama ile gerçekleşiyor. Senato’da 100 sandalye bulunuyor ve bu 100 sandalyeden üçte ikisinin suçlu olduğunu kabul etmesi durumunda kişi suçlu sayılıyor. ABD Senatosu’nun vereceği karar tüm dünyada merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir