Soğuk algınlığı veya grip değil, Omicron !

Omicron koronavirüsün yeni çıkan varyantlarından biri. Henüz çok yeni olduğu için bilim insanların her geçem gün hakkında yeni bir şey öğreniyorlar.Peki aşılar bu varyanta karşı etkili mi ? Omicron varyantı ölümcül mü ? İşte merak edilenler..

Güney Afrika’da 24 Kasım’da tanımlanan Omicron, çok kısa bir sürede dünyaya yayıldı ve baskın hale gelmeye başladı. İngiltere’de Omicron Varyantı kaynaklı ilk ölüm açıklandığından beri ülkede araştırmaların hızı oldukça artmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Imperial College London Üniversite Hastanesi tarafından yapılan araştırma, Omicron hakkında önemli bilgiler sunuyor.

İngiliz bilim insanlarına göre üçüncü doz aşılar yüzde 85 oranında omicron varyantında etkili. Hastalığın ağır geçmesini engelliyor lakin aşılar bu varyantta yüzde yüz koruyucu değiller. Pfizer/Biontech hatırlatma aşısının ise delta varyantına karşı koruma oranı yüzde 97 iken, bu oranın Omicron’a karşı yüzde 80 ila 85,9 arasında kalmış durumda.  Her ne kadar oran düşük olsa da aşılar hastaneye yatma oranlarını azaltmış durumda.,

 

ÜLKEMİZDE OMİCRON

tüm dünyaya hızla yayılan Omicron varyantı ülkemizde de sayısını arttırmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Omicron varyantı Avrupa’dan sonra ülkemizde de yayılmaya başladı. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların %10’undan fazlası Omicron kaynaklı. Yeni durum, hatırlatma dozunu daha da önemli hale getirmiştir. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler aşı etkinliğini güçlendirmelidir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir