Sensör Ekonomisi Katlandı

Sensör Ekonomisi Katlandı

Salgın süreci okul ve hastaneler kapı ve musluk temas edilmesi gereken noktaları harekete duyarlı sistemlerle değiştirilmesine neden oldu. Hijyen hassaslığının artmaya başlaması ile sensörlü ürün pazarında da büyüme yaşandı.

Covid 19 salgını nedeniyle artan hijyen problemleri temassız ürünlerin satışlarını farklı bir noktaya taşıdı. Satışlardaki hızlı yükselişle beraber üreticiler ürün yetiştirmede zorlanıyor. Salgın sonrasında ortak alanda klasik kapıların yerini dokunmadan açılan otomatik kapılar almaya başladı. Böylece dokunma kaynaklı bulaşma riski de önemli oranda düşürüldü. Özellikle kalabalığın yoğun olduğu yerler başta olmak üzere pek çok alanda dokunularak çalıştırılan ürünlerin yerine temassız özellikli cihazlar aldı.

İç Pazar Talebi Yükseldi

El değmeden çalışan bu ürünler tasarruf konusunda da büyük avantajlar sunuyor. Bu yıl iç pazarda yüksek oranda büyümenin olduğunu belirten yetkililer ithalatında arttığını açıkladı. Bununla beraber pazarda yüksek talep görmesi nedeniyle ihracatta da azalma meydana geldi. Fotoselli ürünlere özellikle resmi dairelerden çok fazla talep olduğu açıklandı. Özel sektörde ise yeme-içme sektöründen fazlasıyla talep gösteriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir