Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Pandemi döneminde verilen şartlı sağlık yardımı nedir? Nasıl alınır?

İhtiyaç sahibi ailelere maddi destek sağlanması sosyal devlet anlayışı gereği önemli.  Peki, şartlı sağlık yardımı kimlere yapılıyor?

Şartlı sağlık yardımı şartları üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Nüfusun yoksul kesiminde yer alan ve 0-6 yaş aralığında ki çocuklarının düzenli sağlık kontrollerinden geçirilmesi adı verilen sağlık yardımları ihtiyaç sahibi ailelere sunuluyor. Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından aileler belirlenmektedir.

Kimler Şartlı Sağlık Yardımı Alır?

Ailenin muhtaçlık durumunun tespit edilmesi açısından gereken yapılır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenen mütevelli heyeti tarafından maddi durumun tespiti yapılacaktır. Ailenin durumunun yanı sıra şartlı sağlık yardımı kapsamında sağlık kontrollerinin yapılması, anne adayının ise hamilelik süresinde sağlık kontrollerinin yapılması önemlidir.

  • 0-6 yaş arasındaki çocuklar
  • Gebeler
  • Lohusalar

Nakit desteği olarak alabilir. Şartlı sağlık yardımı başvurusu ise nüfus cüzdanı ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvurunun gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Gerekli incelemelerin yapılmasının ardından, uygun koşulların sağlanması durumunda başvuru tamamlanarak nakit yardımının tamamlanması sağlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir