Prof. Dr. Mehmet Ceylan: Merkezli Olarak Yayılıyor!

Koronavirüs Çok Merkezli Olarak Yayılıyor!

Yeni tip koronavirüs, salgının tek merkezli olmadığını söyledi. Başlangıçta İstanbul merkezli olan salgında, artık tek merkez yok.

Tüm Türkiye’ye yayılmış olan Koronavirüs önlemleri ile korunabilecek mi? Enfeksiyon hastalıkları derneği başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Ceylan, yeni tip coronavirüs için artık işimiz çok zor, virüsün merkezi tek değil dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceylan Açıklıyor

İkinci dalga teriminin koronavirüs için yanlış olduğunu söyledi. Prof. Dr. Mehmet Ceylan ikinci dalganın hiçbir ülkede yaşanmadığını da bildirdi. Tarihte sadece İspanyol gribinde yaşandığını bildirdi. O zamanlarda mayıs ayında vakalar sıfır olmuştu. İki ay hiç vaka görülmemişti. Bu şekilde bir ikinci dalga söz konusu olabilir dedi. Koronavirüs vakaları için bakıldığında herhangi bir zaman diliminde dünyada o şekilde bir azalma söz konusu olmadı. Bunun için ise Prof. Dr. Önlemlerin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Yayılmayı azaltmak için mutlaka kişilerin önlem alması gerektiğine dikkat çekti. Sorunu tamamen çözmek açısından, önlem almak şart. Ülkeler tedbir almalı dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir