Pandemide Göz Alerjisine Dikkat !

Pandemi döneminde göz sağlığı her zamankinden fazla önem taşımaya başladı. Baharın gelişiyle beraber göz hastalıkları da ortaya çıkmaya başladı.

Göz enfeksiyonu, alerjik konjonktivit ile karıştırılabiliyor. Bu nedenle tedavi de gecikmeler yaşanıyor. Uzmanlar bu konuda bazı açıklamalarda bulundu. En yaygın şikayetlerden biri olan göz alerjisi bahar aylarında kendisini daha fazla gösteriyor. Pandemi sürecinde ellerinizi gözlerinize sürmek Covid-19 enfeksiyonuna zemin hazırlayabiliyor.

Bahar aylarında artış göstermeye başlayan polenler göz sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor. Halk arasında göz enfeksiyonu adıyla bilinen konjonktivit baharla beraber daha fazla görülüyor. Göz enfeksiyonunu çocuklarda daha fazla görebiliriz. Göz üzerinde kızarıklık, yaşarma ve çapaklanma gibi şikayetlere yol açabilen bu problem vücudun bağışıklık sistemini de duyarlı hale getiriyor.

Enfeksiyon Mu Alerji Mi?

Pek çok faktörün gözlerimizi doğrudan etkileyebildiğini söyleyen uzmanlar üst solunum yolu enfeksiyonlarının viral ya da bakteri kaynaklı olabileceğini aktardı. Pandemi sürecinde hastaneye gitmeye insanların çekinmesi nedeniyle tedavi gecikebiliyor. Uzmanlar göz hastalıklarının ihmale gelmemesi açıklamasında bulunuyor. Hastanede özel muayene cihazlarıyla göz yüzeyindeki doku değişiklikleri inceleniyor ve alerjik reaksiyonlara bakılıyor. Böylece hastanın doğru tanısı koyulabiliyor.

Kirli Ellere Dikkat

Özellikle kirli ellerin gözlerle teması, bağışıklığı düşük olan kişilerde göz enfeksiyonuna neden olabiliyor. Bu yüzden mümkün olduğunda ellerin gözle temas ettirilmemesi gerekiyor. Bilgisayar ekranı ve ortam sıcaklığı da gözlerin durumunu etkileyebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir