Pandemi Onları da Vurdu! New York Restoranları Kapanıyor

New York’ta yeni tip koronavirüs nedeniyle içinde Türklerinde olduğu birçok restoran sahibi, restoranlarını kapama kararı aldı.

Koronavirüs nedeniyle New York restoranları teker teker kapanmaya başladı. Restoran sektöründe çalışan 3 milyon kişi işsiz kaldı. Sokaklarında birçok farklı ülkenin mutfağını barındıran ve her sokağında farklı lezzetler olan New York’ta yeni tip koronavirüs nedeniyle restoranlar kapanmaya başladı. New York’ta yapılan çalışmaya göre her 6 restorandan 1’i de tamamen kapandı.

New York’ta dünyaca ünlü markanın birçok restoranları bulunuyor. Kiraların fahiş derecede olmasından dolayı restoran sahipleri kiralarını ödeyemiyor. Bundan dolayı kapanmak zorunda olan restoranların sayısı yılsonuna kadar 100 bin olması bekleniyor.

New York’ta 100 Bin Restoran Kapandı

Restoran sahipleri, Koronavirüs salgınından kaynaklanan kısıtlamalar nedeniyle uzun süre ayakta kalamayacaklarını belirtti. Özellikle kışın düşen sıcaklıklar nedeniyle iş yoğunluğunda ekstra bir azalma söz konusu. Salgının ilk evrelerinde hızla düşen restoran sektörü, dışarıda hizmet verilmeye başlandıktan sonra tekrar toparlandı. Fakat yeni dalga nedeniyle tekrar içeri hizmetlerinin yasaklanması restoran sahiplerini zor bir duruma düşürdü. Birçok çalışanını işten çıkarmak zorunda kalan restoran sahipleri, kiralardan yakınıyor. New York’ta bulunan Türk restoranları da kapanmamaya karşı direniyor. Kışın gelmesiyle kimsenin dışarıda soğukta yemek istememesi, kira masrafları ve çalışan ödemeleri nedeniyle şimdiye kadar New York’ta Türk restoranlarından birkaçı kapandı.