Özel Eğitim Kurslarından Bazıları Yüz Yüze Eğitime Devam Edecek

Milli eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurslar birebir yüz yüze eğitime alınacak tedbirler ile devam edebilecek. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü illere kursların devam edip etmeyeceği ile alakalı yazı gönderdi. Yazı içeriğinde yüz yüze eğitim öğretim faaliyetine ara verilen bazı kursların eğitime devam edileceğini duyurdu. Eğitime devam edilecek kurslar içerisinde uygulama eğitimi bulunan kurslar bulunurken, bu kursların eğitime devam edeceği belirtildi. Uygulamalı kurs veren ve faaliyetleri durdurulan kursların yazı ile birlikte devam etmesi planlanırken, diğer kurslar ile alakalı bilgi yer almadı. Böylelikle uygulamalı ders ve kurs veren özel kurslar faaliyetlerine devam edebilecek.

Hangi Kurslar Kapsam Dahilinde

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda uygulamalı eğitim veren kursların faaliyetlerine devam edebileceği belirtildi. Yazı ile birlikte direksiyon eğitimi, iş makineleri, gemi adamı ve pilot yetiştirme kursları yüz yüze eğitim vermeye devam edecek.Bu kursların yanında piyanı kursu gibi eğitimi verilen kurslar da yüz yüze eğitim faaliyetine devam edebilecek. Kursiyer ile birebir olunan tüm kurslar bu kapsam dahilinde yer alırken, maske, mesafe ve hijyen kurallarının mutlaka uygulanacağı belirtildi.Yazıda en çok dikkat çeken kısım ise açık öğretim sınavı oldu. Sınavların planlandığı gibi 5 ile 6 Aralık tarihinde yapılacağı açıklandı. Böylelikle birçok öğrencinin merak ettiği konu da açıklığı kavuşmuş oldu. Okulların uzaktan eğitime geçmesi ile birlikte sınavların nasıl yapılacağı merak konusuydu.

Maske Mesafe Temizlik

Özel Öğretim Kurumları genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda diğer kurslar ile ilgili bilgi yer almazken nasıl bir yol izleneceği ise henüz netlik kazanmadı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz günlerde, Bakanlar Kurulu Kararı ile okullar uzaktan eğitime geçmişlerdi. Ancak özel kursların nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu olurken, gönderilen yazıda uygulamalı eğitim veren kursların eğitime devam edebilecekleri bilgisi yer aldı. Bu kapsamda öğrenci ile birebir uygulamalı derslerin verildiği kurslar faaliyetlerine devam edebilecek. Ancak maske, mesafe ve hijyen kuralları mutlaka uygulanarak tedbirlere uyulması gerektiği yazıda özellikle vurgulanan kısım oldu.