Öğretmenler Günü resmi tatil mi? 2021 Öğretmenler Günü hangi güne denk geliyor?

Her daim minnet duyduğumuz öğretmenlerimizi andığımız 24 kasım öğretmenler gününün tatil olup olmadığı merak konusu.  2021 Öğretmenler Öğretmenler gününe sayılı günler kaldı. Öğretmenler gününde ders işlenip işlenmeyeceği araştırılmaya başlandı. Pek çok ülkede 5 Ekim’de kutlanan Öğretmenler Günü Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanıyor. İşte Öğretmenler Günü hakkında merak edilenler….

Bu yıl 24 Kasım, Çarşamba gününe denk geliyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü resmi tatil kabul edilmiyor. 24 Kasım Çarşamba günü tüm sınıflarda ders işlenmeye devam edilecek. Her yıl olduğu gibi bu yılda tatil söz konusu değil ve dersler işlenmeye devam edecek.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLK NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI ? 

Ortaya çıkış sebebi başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Öğretmenler Günü ülkemizde 1981 yılından beri 24 Kasım’da kutlanır.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir