Milli Eğitim Bakanlığı LGS Kılavuzunu Yayımladı

6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecek olan Liselere Geçiş Sistemi için merkezi sınav başvuru kılavuzu yayımlandı.

Liselere Geçiş Sistemi için başvurular 5 ile 14 Nisan 2021 tarihi arasında kabul edilecek olup başvuruların eksiksiz yapılabilmesi adına kılavuzu incelemek gereklidir. Tüm başvurular bakanlık tarafından merkezi olarak alınacaktır. Bu yıl düzenlenecek olan sınav için sınav süreleri, ders dağılımları, oturumlar ve soru sayıları ile ilgili bir değişiklik meydana gelmemiştir.

Sınav başvurusuna ait kılavuz bakanlığın internet sitesinden erişime açıktır. Kılavuzda sınava ait usul ve esaslara yer verilmiştir. Bununla birlikte sosyal bilimler liseleri, teknik ve mesleki Anadolu liseleri, özel program, Anadolu teknik programları, proje uygulayan ortaöğretim kurumları için kılauzda belirtilen esaslara uygun alım yapılacaktır.

LGS Kılavuzuna Göre Başvuru

2021 yılına ait LGS başvuru işlemleri bakanlık tarafından merkezi şekilde gerçekleşecektir. Bu otomatik başvuru işlemleri bütün sekizinci sınıf öğrencileri için yapılacaktır. Yurtdışında e- okul sistemine kaydı bulunmayan okullarda eğitim alan öğrenciler için ise kılavuzda bulunan başvuru formunun doldurulması şeklinde yapılacaktır. Bu sayede başvuru işlemleri için fiziki herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmayacaktır. Sınav başvuruları bakanlık tarafından otomatik olarak yapılsa bile adayların sınava katılmaları için bir zorunluluk yoktur. Sınava katılacak olan adaylar bunun için gerekli olan sınav giriş belgelerini 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren öğrenebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir