Milli Eğitim Bakanı Duyurdu: Yüz Yüze Sınavlar Ertelendi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk dönem yapılması gereken yüz yüze sınavların ikinci döneme ertelendiği bilgisini paylaştı.

Sömestr tatili yaklaşırken milyonlarca öğrenci, karnelerdeki notları ve sınavlar nasıl yapılacak konularını merak ediyordu. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, şimdiye kadar sınav olmayan öğrencilerin okullara çağrılarak yüz yüze sınava tabi olacakları bildirilmişti. Fakat son dakika açıklamasına göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili açıklama yaptı.

Selçuk yaptığı açıklamada, yüz yüze sınavların ertelendiği haberini verdi. Karne notları için gerekli olan sınav notları sömestr tatili sonrasına bırakılacak ve tatil sonrası belirtilen müfredat kapsamında sınavlar olacak. İlk dönem sınavları böylece iptal edilmiş olundu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada ilk ve ortaokul öğrencilerinin karne notu belirlenirken birinci dönem notları, öğrencilerin online derslere katılımları ve ikinci dönem yapılacak olan yüz yüze sınavların etkili olacağı bilgisini verdi. Böylece öğrenciler herhangi bir mağduriyet yaşamayacak.

Sınavlar Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri üzerine yüz yüze sınav konusunu tekrar gündemlerine aldıklarını belirtti. Alınan kararlar doğrultusunda bu dönem katılım puanına göre not verme olacak. Lise öğrencilerinin birinci dönem sınav notları, ikinci dönem yapılacak olan sınavlarda belirlenecek. Pandemi koşullarından dolayı sınavların nasıl yapılacağı konusunda endişeli olan aileler ve öğretmenler de rahat bir nefes aldı. Aynı zamanda sınav yapan okulların karne notları verilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir