Mikro İşletmeler Destek Paketi Nedir?

Mikro işletmelerin başvuruda bulunabilecekleri destek paketine başvurmak için işletmelerin ciro olarak belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Mikro işletmeler destek paketi sayesinde özellikle KOBİ’lere çeşitli ödemeler yapılmaktadır. Özellikle maaş ve kira ödemeleri konusunda temel ihtiyaçların karşılanması hedeflenmektedir. Böylece KOBİ’lerin finansman ihtiyacı karşılanacak ve nakit akışı korunacaktır. Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından destek paketinin detayları kamuoyuna sunuldu. Pandemi döneminde işletmelere destek olması açından kamu bankaları ortak bildiride bulundu.

48 aya kadar vade uygulanarak yıllık faiz oranı %11,5 oranında sunulacak olan kredilerden yararlanabilecek olan firmaların cirosu 3 milyon TL altında olmalıdır. Cirosu 1 milyon TL’nin altında olan işletmelere ise açılan limit 50 bindir. Cirosu 1-3 milyon arasında olan işletmelere verilebilecek azami kredi tutarı ise 100 bin TL olarak hesaplanmıştır. İşletmelere sunulacak olan kredilerin en fazla %10’u tutarında serbest kullanım hakkı olacaktır. Geriye kalan %90 oranındaki tutar, işletmelerin giderlerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu tutar satıcılara kurumsal kartlar üzerinden gönderilecektir. Böylece bu destek paketi sayesinde tüm işletmelerin kira ve maaş gibi öncelikli olan giderlerini karşılayabilmeleri amaçlanmaktadır.

Mikro İşletmeler Destek Paketine Başvuru Şartları Nelerdir?

Özellikle ekonomik açıdan kira ve maaş ödeme problemi yaşayan işletmelere destek olmak için verilen Mikro işletmelere destek paketine başvurabilmek için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartları yerine getirebilen işletmeler, kendileri için uygun olan destek paketine başvuruda bulunabilir. Bu şartları şu şekilde sayabiliriz; işletme cirosunun 3 milyonun altında olması, cirosunun 1 milyon altında olan işletmelere 50 bin TL ödeme yapılması, cirosu 1-3 milyon tl arasında olan işletmelerin ise 100 TL destek paketi alabilmesi şartı bulunmaktadır. Bu destek paketi 48 ay vadeyle teminatlı olarak verilmektedir. Aynı zamanda kredilerin yıllık faiz oranları %11,5’dir. İşletmelerin vade ve faiz oranlarını göz önüne alarak cirolarına uygun destek paketine başvurmaları gerekir. Aynı zamanda işletmeler verilen kredinin %90’ını kira ve maaş ödemesi gibi işletmenin temel giderlerini karşılamakla yükümlüdür. Böylece işletmelere destek paketi aracılığıyla bankalar kredi imkanı sağlamaktadır.