Merkez’in Rezervlerine IMF Desteği

Yarın yapılacak IMF toplantısının gündem konularından bir tanesi üye ülkelerin rezervlerine 650 milyar dolarlık IMF parası aktarımı olacak.

Yapılan toplantı sonucunda öneri onaylanması durumunda, Merkez Bankası brüt rezervlerine 6,4 milyar dolar eklenecek. Uluslararası Para Fonu (IMF) bahar toplantısı bugün başlıyor. Pandemi sebebiyle toplantılar yine sanal ortam üzerinden gerçekleştirilecek. Toplantı sonrasında 6 Nisan Salı günü IMF, Küresel Ekonomik Görünüm raporunu kamuoyu ile paylaşacak. Yayınlanan raporda üye ülkelerin ve küresel ekonominin performansına ilişkin değerlendirmeler yapılacak.

Toplamda Ne Kadar Para Aktarılacak?

IMF toplantısının öne çıkan gündem konularından bir tanesi üye ülkelere yapılacak yardımlar. Üye ülkeler arasında bu önerinin geniş destek topladığı aktarıldı. ABD Hazine Bakanı’da rezerv aktarım önerisine destekleme niyetinde olduklarını açıklamıştır.

Para yardımı önerisi hayata geçerse, Türkiye kotası doğrultusunda 6 milyar 370 milyon dolar yardımdan yararlanacak. Bu para da TCMB brüt rezervlerine eklenecek.

Kota Ölçüsünde IMF Parası Aktarılacak

IMF tarafından gelecek bu para SDR olarak brüt rezervlerinde tutulabilir. Üye ülkeler, IMF parasını dolara veya diğer paralara çevirip harcayabilir. Şu anda 1 milyar 576 milyon dolarlık IMF parası TCMB brüt rezervlerinde yer alıyor.

Şu Zaman Kadar Ne Kadar Para Tahsis Edildi

IMF şu ana kadar 204,2 milyar rezerv parasını üye ülkelere sundu. Daha öncede 2008 Küresel Finans Krizi’nin 161,2 milyar dolarlık aktarım olmuştu.  TCMB’nin günümüzde 90,9 milyar dolarlık brüt rezervi yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir