Merkez Bankası Kripto Paralarla İlgili Çalışma Başlatıyor

Merkez Bankası yakın zamanda dijital paralarla ilgili pilot bir çalışmanın başlatılacağını açıkladı. Çalışmanın Eylül ayında başlaması planlanıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda üçüncü enflasyon raporunun tanıtımında sunum gerçekleştirildi. Merkez Bankası başkan Şahap Kavcıoğlu dijital paralarla ilişkin çalışmalardan bahsetti. Kavcıoğlu dijital paralarla ilgili çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Güncelleme Geliyor

Merkez Bankası‘ndan yapılan değerlendirme de 2021 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 14.1 olarak güncel hale getirildi. 2022 yıl sonu için enflasyon tahmini yüzde 7.8’e çıkarıldı, Kavcıoğlu alınan verilere göre ikinci çeyrekte büyümeni daha yüksek oranda olacağını açıkladı. Sıkı para politikası üzerinden enflasyonda düşüşü sağlama önceliklerinin olduğunu bildirdi.

Tarımsal Emtia Fiyatları Farklılaştırdı

Emtia fiyatlarında artış olsa da yakın zamanda tarımsal emtia alanda yaşanan düşüş, enerji ve enerji dışı emtiaların fiyatlarının değişmesine neden oldu. Enerji fiyatları Mayıs ayından itibaren tekrar artış gösterdi. Emtia fiyatları üzerinde görülen artışların ana nedeni ise hızla artan talebe karşı üretimin doğru cevabı verememesi olarak aktarıldı. Küresel piyasalarda ortaya çıkan durumun daha çok gelişmekte olan ülkeleri etkilediği görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir