MEB Bakanlığı Tarafından Kritik Karar

Öğrencilerin merakla beklediği eğitim haberi MEB Bakanlığı tarafından geldi ve kritik karar ile 30 Kasım da başlıyor. Son zamanlarda zorlu bir süreçten geçen dünyanın her yerinde eğitim alanında pek çok farklı kararlar verilmekte. Ülkemizde de kritik karar ile öğrencilerin beklediği ve merak ettiği sorulara cevaplar geldi.

Meslek Liselerini İlgilendiren Önemli Haber

Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü meslek lisesinde okuyan ve burada staj yapan 12. sınıf öğrencilerinin beklemiş olduğu haberi açıkladı. İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıya göre mesleki eğitim çalışmalarına bu alanda bulunan tüm öğrenciler 30 Kasım itibari ile başlayacak. İşletmelerin talep etmesi ve öğrenci velilerin onayı ile öğrenciler yarım kalan stajlarına devam edebilecekler.

MEB Bakanlığının Verdiği Kritik Karar Hakkında

Salgın dolayısı ile yüz yüze eğitime başlayan birinci kademelerden biri olan Teknik ve Mesleki Liseler de eğitimlerine devam ettiren 12. sınıf öğrencileri staj uygulamalarına başlamıştı. Ancak ara tatil sonrasında okulların online uzaktan eğitime geçmesi ile mesleki eğitimleri yarım kalan bütün öğrenciler stajlarını nasıl ve nerede yapılacağı konusunda merak ediyorlardı. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü beceri eğitimleri ile alakalı İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bilgilendirme yazıları gönderildi. Öğrenciler staj yapacakları kurumlara giderken okul tarafından verilmesi gereken izin belgelerinin yanlarında bulunması zorunlu olmaktadır. Kurumun talep etmesi durumunda stajlarına devam etmek isteyen bütün öğrenciler mesleki eğitimlerine katılmaları mümkün olacak.

MEB Bakanlığının Gönderdiği Yazının İçeriği

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazının içeriğinde “12. sınıf meslek lisesi öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitim ve staj uygulamalarına katılmaları için; işletmenin talep etmesi ve öğrenci velilerinin izni ile Covid- 19 salgınına karşın gerekli önlemlerin işletmeler tarafından alınması şartı ile 30 Kasım 2020 tarihiden itibaren stajlarına devam edilmesi uygun görülmüştür.” İfadeleri yer almıştır. Staj yapan öğrenciler okul izin belgesi ile 20 yaş altı sokağa çıkma yasağına karşı öğrencilerin yanında bulundurmaları zorunlu olmaktadır. Aile onayı ya da işletme talep etmemesi durumunda öğrenci stajını yarıda bırakacak.