Lviv ve gezilecek yerleri

Dünyanın zengin mutfaklarından Lviv

Dünyanın en zengin ikinci mutfağı kabul edilen Ukrayna bu açıdan bize geniş seçenekler sunar. En çok kullanılan ürünleri denilince akla öncelikle domuz eti, domuz yağı, patates, pancar, yumurta, buğday unu ve lahana gelmektedir. Türkiye’deki yağda kızartma tekniğine benzer ve adına ‘smajaniye’ verilen Ukrayna mutfağı birçok ülkeden etkilenmiştir. Farklı teknikler ile hazırlanan domuz etinden yapılan salam ve sucuklar kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerindendir. İsli domuz sosisi olan Kovbasa en çok tercih edilen ürünlerindendir. Ukrayna’nın en meşhur yemeği denilince akla kuşkusuz ilk olarak Borch çorbası gelir. Bu çorba eski Romalıların milli yemeğidir. Kök sebzelerden oluşan bu yemek et ile lezzetlendirilerek yapılır. Tercihen son aşamada içerisine krema da girer.

House of Legends’e mutlaka uğramalı

Lviv’de gezilecek ve uğramadan dönülmeyecek yerlerden biri de House of Legends’dir. Bu binaya benzer birçok yapıya da uğramadan geçmemek gerekir. House Of Legends binanın dış cephesinde çeşit çeşit ejderha resimleri olan sanat kokan tarihi bir yapıdır. Üç katlı tatlı, sıcak ve tam kahve içilecek bir yerdir ki Lviv’de bu tarz kahve içilecek mekanlara rastlamak pek mümkün. Ancak binanın tepesinde, çatı katında bir baca temizleyicisi heykeli ve bir de içinde uçan araba olan hoş bir mekan. Aslında eskiden burada yaşayan baca temizleyicisi olan bir aileye ait ev burası. Ancak günümüzde onlara ithafen yapılmış çatıdaki heykeli ve güzel kahveleri ile yerli, turist herkesin uğrak yeridir.

Kryjivka Cafe Ukray’nın gözdesi Lviv

Lviv’deki uğramadan geçilmeyecek denilen cafelerden biri de Kryjivka Cafedir. Bu şehirdeki en dikkat çeken şeylerden biri de neredeyse tüm binaların yaşanmışlığı olması. Kryjivka Cafe, aslında Ukraynalı askerlerin savaş zamanında kullandığı bir sığınak. Ama şuan şık ve sıcacık bir restorana çevrilmiş durumda. Girişte kapıyı açmadan bir amca size parolayı soruyor “Slavi Ukraini” derseniz kapı açılıyor ve yine girmeden ballı votka ikram ediyor. Daha sonra aşağı da dilediğiniz yemek ve içecekten bulabilirsiniz. Rynok Square’de 14 numaralı binanın giriş katında. Hemen hemen bütün uğrak yerler Rynok Meydanı’nda yer alıyor. Bu meydana geldikten sonra bir rehbere ihtiyacınız kalmayacak çünkü her şeyi kendiniz bu tarihi hava eşliğinde yürüyerek keşfedebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir