Libidonuzu 5 Adımda Yükseltin

Libidonun birincil sorumlusu olarak bilinen testosteron hormonunu arttırmak ve yüksek tutmak için yapılması gerekenler oldukça basittir.
Testosteron hormonu erkek ve kadınlarda ilk olarak libidonun yüksek olmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda metabolizma ve daha birçok konuda vücudun ihtiyacı olan bir kaynak olarak bilinmektedir. Fazlası her ne kadar istenmeyen sorunlar çıkarsa da azalması hayatımızı doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle testosteron hormonun artması ve dengede kalması için yapılması gerekenler bulunmaktadır.

Ağırlık Antrenmanı Çalışın

Egzersiz yaparken mutlaka ağırlık çalışılması iyi olacaktır. Egzersiz yapmak vücut için olduğu kadar testosteron hormonu için de önemlidir. Bunun yanında ağırlık çalışmak kişi ile vücudu arasında bağ oluşmasına sebep olacaktır. Sağlıklı bir vücuda sahip bireylerde libidonun daha kaliteli ve yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Sağlıklı Besinler Tüketin

Besinlerin içerisinden bazılarının testosteron hormonu üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Çikolata gibi kereviz sebzesi de testosteron hormonu üzerinde doğrudan etkilidir. Bunun yanında istiridye de ciddi miktarda testosteron hormonunu arttırmaktadır. Ancak istiridyenin etkisi sadece erkekler üzerinde bulunmaktadır. Bunun yanında kabak çekirdeği libido arttırıcı özelliğe sahip yiyeceklerden biridir. Çinko miktarı yüksek olan kabak çekirdeği ile testosteron miktarı ciddi mana da artmaktadır. Ancak uzmanlar bu besinleri tüketirken fazlasından kaçınılması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Stresten Uzak Durun

Stres sadece testosteron hormonu düşmanı değil, tüm hastalıkların başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca stresten uzak kalmak libido için yararlı olacaktır. Bunların yanında gece uykularına dikkat edilmesi gerekmektedir. Zaman içerisinde kalitesiz ve yetersiz uyku düzeni cinsel hayatı olumsuz etkileyecektir. Bunun en önemli nedeni uykusuzluğun hormonları olumsuz etkilemesidir.

Afrodizyak Etkisini Arttırın

Bazı besinlerin afrodizyak etkisi olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmış durumdadır. Bunların başında elma suyu gelmektedir. Elma suyunun içerisine kimyon ve tarçın ekleyerek bu etkinin ortaya çıkması sağlanabilir.

Kahve de iyi bir libido düzenleyicisi olarak göze çarpmaktadır. Düzenli tüketilmesi cinsel hayatın canlı olmasına yol açacaktır. Bunun yanında karanfilin de erkeklerde cinsel istek arttırmada yardımcı olduğunu vurgulayan uzmanlar, bazı cinsel hastalıkların tedavisinde kullanıldığını belirtmektedirler.