Koronavirüste Yeni Mutasyon Keşfedildi

Küresel çapta devam eden koronavirüs salgını her geçen gün yeni bir gelişmeyle dikkat çekiyor. Uzmanlar yeni mutasyon keşfedildiğini duyurdu.

Yeni Mutasyon Proteini Etkiliyor

Dünyayı etkisi altına alan ve her geçen gün yeni gelişmelerle gündeme gelen korona virüs yeni mutasyon keşfiyle gündeme geldi. Yapılan yeni açıklamalarda yeni belirtiler dikkat çekiyor. Bir yandan aşı çalışmaları devam ederken diğer yandan mutasyonun protein segmentini etkilediği belirtiliyor.

Koronavirüs Geçirende Yaygın

Koronavirüs geçirmiş olan kişilerde yeni belirti ve mutasyonun yaygın görüldüğü biliniyor. Yaygın belirtiler arasında bulunan ateş, ishal ve öksürük bulunuyor. Normal griple karıştırılan korona virüs için yeni mutasyonun hücrelere girmek için protein segmentini de etkilediği biliniyor. Yeni araştırmayla alakalı öksürüklerde oluşan farklara dikkat etmek gerekiyor.

Laboratuvar Ortamında Araştırma

Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi laboratuvar ortamında yaptığı araştırmalarda hastalara tedavi parçası olarak uygulanan çözümler incelendi. Tüm Covid 19 mutasyonlarının haritalandırıldığı bu çalışmada bir dizi mutasyon protein segmentini etkileyerek reseptör bağlama alanını kullanıyor. Bunu hücrelere girmek için kullanıyor ve virüsü tüm antikor karışımlarından gizliyor. Bu da tedavi seyrinde aksamaya neden olabiliyor. Teknik açıdan hücrelerde üç monoklonal antikorun bağlanmasını engellemesi durumu görülüyor.

Antikor dizisinin tümüne direnen mutasyon demek, enfekte olan kişilerde sorun çözüm sürecinin uzaması anlamına geliyor.

Öksürükte Ayrım Yapılmalı

Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle oluşan öksürük belirtileri ile üst solunum yolunda oluşan diğer hastalık kaynaklı öksürüklerde fark bulunuyor. Covid 19 dışı öksürüklerde kuru öksürük ve balgam olmadan yaşanan durum söz konusu. Bu soruna boğaz ağrısı ile burun akıntısı eklenirse enfeksiyonun türü Covid-19’a dönmüş olabiliyor. Ateşle beraber seyreden öksürüklerde durum daha da zorlaşabiliyor. Korona virüs belirtileri uzun süren hastalık şeklinde olduğunda endişeleri artırıyor. Göğüs ağrısı ve nefes darlığı da olduğunda en kısa sürede hastanın bir uzmana başvuru yapması gerekiyor.

Başka Hastalıklara İşaret Edebilir

Kan tükürme, kısıklığı, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler varsa, koronavirüs dışında başka bir hastalık olabiliyor. Tüberküloz, kronik akciğer hastalığı koronavirüs dışı olasılıklar olarak aktarılıyor.