Koronavirüs salgınıyla alakalı son rakamlar

Salgında Son Rakamlar Açıklandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, ülkemizde etkisini sürdürmeye devam ederken vaka sayıları her geçen gün daha fazla artıyor.

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs, ülkemizde de etkisini sürdürmekte. Mart ayından bu yana artan vaka sayıları, yaz aylarında düşüşe geçse de sonbahar aylarında yeniden artışa geçti. Son yapılan açıklama ile 2 bin 106 yeni vaka olduğu açıklandı. Hasta sayısında 2 bin sayısının uzun süredir aşağıya düşmemesi endişeleri arttırıyor.

Yeni hasta vaka sayısının 2 bin 106 olduğu şeklinde yapılan açıklamada vefat eden hasta sayısı da bildirildi. 74 kişinin vefat ettiği açıklandı. Salgının ilk gününden bu yana vefat edenlerin sayısı 10 bin 326 oldu. Ayrıca toplam vaka sayısı da ülkemizde 377 bin 473 olurken 1515 yeni iyileşen sayısı ile 325 bin 486 kişi hastalıktan kurtuldu.

Vefat Eden 74 Vatandaş

Yeni açıklanan rakamlarda dikkat çeken en önemli unsurun 74 kişinin vefat etmesi oldu. Uzun süredir çift haneli sayılarda ilerleyen vefat sayısı salgında ikinci dalga mı yaşanıyor endişesini arttırdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada tedbirin önemine vurgu yaparken, sağlık çalışanlarının azminden ve çabasından bahsetti.

Özellikle tedbirli olunması gerektiğini vurgulayan yetkililer, tedbirli olunması halinde kovid-19 salgınının kısa sürede bitebileceğini vurguluyorlar. Maske kullanımı konusunda da uyaran yetkililer kalabalık ortamlardan uzak durulmasını ve mutlaka hijyene dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.