Koranavirüs Hastalarının Ölümüne Yol Açıyor

Son günlerin en büyük hastalığı ile savaşan ülkemizde koranavirüs nedeni ile insanların ölümü gerçekleşiyor ve bu ölümlerin gizemi çözüldü. Koronavirüs ile mücadele son hız devam ederken bağışıklık sisteminin dosttan düşmana dönüştüğü an olarak adlandırılan sitokin fırtınası ölüme neden olmakta. Bu gizem ile alakalı araştırma yapan ABD bilim insanları sitokin fırtınasının 2 sinyal proteininin aşırı şekilde üretimine yol açan bir kısır döngü olduğunu tespit etti. Yapılan bu tespitin hayat kurtarabileceği belirtildi. Şiddetli yen tip korona virüs (Covid- 19) vakalarında vücudun bağışıklık sisteminin sadece enfekte olanlardan ziyade sağlıklı hücrelere saldırmaya başladığı ölümcül olabilen bir durum görülüyor. Uzun süreli devam eden kendini sabotaj durumu sitokin fırtınası olarak biliniyor. Fakat araştırmacı bilim insanları şimdiye kadar bu durumun neden ortaya çıktığını ve nasıl tedavi edileceğini anlamakta zorlandılar.

Stokin Fırtınası Nedir ?

Bağışıklık sisteminin yaralanma ya da enfeksiyona tepkisinde yer alan bir grup hücreye sitokin denilmektedir. Sitokinler sorunun ortaya çıktığı yere gitmek için yarışıyor ve vücudu yabancı bir istilacıya karşı savunmak için daha da fazla bağışıklık hücresi göndermesi için sinyal gönderiyor. Vücudun kendini iyi etmesinde çok önemli bir rol oynayan sitokinler bir süre sonra yıkıcı hasara yol açabiliyor.
Bağışıklık hücrelerinin akışı kalıcı olduğunda bağışıklık sisteminin korumaya çalıştığı dokularda bulunan hücreleri öldürmeye başlayan iltihaplanma meydana geliyor. Sitokin hücrelerinin aşırı oranda sinyal vermesi nedeni ile çok daha uzun süre iltihaplanma kontrol dışı kalabiliyor. Bu iltihap ise koronavirüs hastalarının akciğerlerine dolarak solunum yetmezliğine neden olmaktadır. Şayet iltihaplanma kontrol edilmez ise hastaların çok sayıda olanı hayatını kaybediyor.

Hayatın Kurtulması Mümkün

ABD bilim insanları tarafından fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma sonrasında sitokin fırtınasının TNF- alfa ve INF- gamma adı verilen iki sinyal proteininin aşırı üretimine yol açan bir kısır döngü olduğunu buldu. Araştırmacılar sitokin fırtınasının nedeninin anlaşılmasının tedavi uygulamalarının geliştirilmesini sağlayacağını ve hayat kurtarmanın mümkün olacağını açıkladılar. Yapılan araştırmalar sonrasında koronavirüsün önüne geçmek planlanmaktadır.