Kanser Tedavisinde Yeni Umut!

Yapılan araştırmaya göre dünyada sık görülen bir kanser olan glioblastom tedavisi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Diyareyi kesmek için kullanılan ilaç yeni bir umut olabilir.

Goethe Üniversitesinde görevli olan bilim insanlarının yürüttüğü bir çalışma kanser tedavisinde yeni bir umut ışığı oldu. Diyareyi kesmek amacıyla kullanılan bir ilacın ölümcül kanser üzerinde etkisi olduğu bildirildi. Ölümcül ve saldırgan bir kanser türü olan glioblastom tedavisinde işe yarayacağı düşünülen bu ilaçla ilgili araştırmalar devam ediyor.

Goethe Üniversitesi bilim insanlarının yürüttüğü bu çalışma Autophagy dergisinde yayımlandı. Yazılan makalede loperadimin kanserlilerin başa çıkamadığı bir durum olduğu diyareyi kesmek için kullanılan ilacın tümörlü hücrelerle etkileşime geçtiği bildirildi. Hücrelerin özyıkım komutu gibi hareket ettiği ve stres tepkisi verdiği en sonunda da öldüğü bildirildi. Bu süreç, hasarlı bölümleri yıkarak diğer hücrelerin sağlıklı kalmasına yol açtığı makalede yazılanlar arasında.

Glioblastom Tedavisinde Gelişme Yaşandı

Bilim adamları, elde edilen bulguların ileride glioblastom kanseri tedavisinde yeni yöntem olarak kullanılabilme imkanının yüksek olduğunu bildirdi. İlaç, glioblastom hücrelerine karşı oldukça iyi sonuç alıyor. Diyare ilacı üzerinde yapılan araştırma sonuçlarında ilacın hasarlı ve ihtiyaç duyulmayan bölümleri yıkıma uğrattığı ve bu sürecin yoğunluğunun artmasına yardım ettiği ifade edildi. Tümörlü hücreler bu durumla başa çıkamayıp, kendilerine ölene kadar zarar veriyor böylece iyileşme yolunda ilerleniyor.