İzolasyon Kontrolü Kapsamında Akıllı Bileklik Geliyor

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci açıklama yaptı. İzolasyon kontrolü kapsamında koronavirüs hastaları ve temaslıları için akıllı bileklik kullanılmaya başlanacak.

Elektronik Bileklik Uygulaması

Mart 2020 tarihinden beri Koronavirüs salgını ile mücadele etmekteyiz. Küresel ölçekte meydana gelen salgın insanları pek çok açıdan etkiledi. Covid-19 salgınının önüne geçebilmek adına bugüne kadar pek çok yöntem denendi. Yaz aylarında Koronavirüs tedbirlerinin genişlemesiyle birlikte bilindiği üzere salgına dair sayılarda artış gözlenmişti. Bakanlık bunun önüne geçmek adına şimdi de yeni bir çalışmayı gündemine aldı.

İlgi çeken haber Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’den geldi. Birinci yaptığı açıklamada HES’e eklenen ses, yüz tanıma gibi özelliklerle izolasyon kontrolü yapmayı planladıklarını belirtti. Bilindiği üzere pandemiyle mücadelede özellikle temaslı ve pozitif vakaların karantina takipleri oldukça güçtü. Bu nedenle her geçen gün Hayat Eve Sığar Uygulaması’na yeni özellik ekleniyordu. Şimdi de eklenen yeni özelliklerle elektronik bileklik alt yapısının hazır olduğu açıklandı.

Dr. Birinci dijital altyapılar sayesinde elektronik bilekliğin kişinin ateşi yükseldiğinde uyarı vereceği bilgisini verdi. Açıklamalara göre elektronik bileklik uygulaması HES uygulaması ile entegre çalışacak.