İstanbul’daki barajların doluluk oranı tedirgin edici düzeyde

İstanbul’da Baraj Doluluk Oranı 10 Yılın En Düşük Seviyesinde

Günlük ortalama 3 milyon metreküp su tüketen İstanbul için kuraklık alarmı verilirken, barajlardaki doluluk orası son 10 yılın en düşük seviyesinde

Ortalama günlük 3 milyon metreküp su tüketen İstanbul için kırmızı alarm. Barajlardaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesinde olduğu belirtildi. Uzmanlar ciddi şekilde su tasarrufu yapılması gerektiğini vurgularken, kuraklığın geçmesi için Kasım ayında en az 15 gün yağış olması gerektiğini altı çizildi. Ancak meteoroloji kaynaklarından alınan bilgiler bu durumun pek mümkün olmadığını belirtiyor.

2014 yılından bu yana en ciddi kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olunduğunu belirten yetkililer ciddi su tasarrufuna başlanması gerektiğini vurguluyor. Mevcut havaların ve yaz aylarında hava sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi üzerine ciddi bir kuraklık kapıda. Özellikle ekim ayında beklenen yağışların olmaması İstanbul’da bulunan barajların doluluk oranlarında düşüşe sebep oldu.

Son 10 Yılın En Düşük Seviyesi Tehlike Bildiriyor

İstanbul’da beklenen yağışların olmaması ve su tüketiminin de her geçen gün artması nedeniyle barajlardaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. Son günlerde yağan yağışların da barajlarda ciddi etki göstermediğini belirten yetkililer, barajların dolması için mevsim normallerinin üstünde yağışın olması gerektiğini belirtti.

Ancak bu şekilde kuraklık tehlikesinin gidebileceğini belirten yetkililer, ciddi bir su tasarrufu kampanyasının başlatılması gerektiğini belirtti.