İstanbul’da Yeni Korona Tedbirleri

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul İli sınırları içinde yeni önlemler alınırken, yetkililer vatandaşları uyardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni tedbirler aldı. Bu tedbirler kapsamında öncelikle İSMEK kurslarının açılışı ertelendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) müzeleri ve spor tesisleri ile birlikte tiyatrolar da kapatıldı.

Fahrettin Koca’nın Açıklamaları ile Karar Alındı

Yapılan açıklamada ” Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul’dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da gerçekleşmektedir. Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2 bin personelimizin Covid-19 testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra bin 322 personelimiz de karantina altındadır” ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklama ile birlikte açık hava olmayan müzeler ile birlikte tiyatrolar kapatılırken, spor tesisleri de kapanan yerler arasına girdi. Önceki günlerde bilim kurulu somut tedbirler alma çağrısı yapmıştı.

koronavirüs tedbirlerine ilişkin şu ayrıntılar yer verildi:

“Bu kapsamda İBB olarak, bulaşın hem toplumda hem de çalışanlar arasında yayılmasını önleme ve herhangi bir hizmet aksamasına yol açmamak için, İBB’nin Bilimsel Danışma Kurulu tarafından yapılan öneriler titizlikle incelenmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1) Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir.

2) Bilimsel veriler bulaşın hızlı yayıldığı alanlar olarak spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB’ye ait olan ve Spor A.Ş iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.

3) Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir.

4) Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir.

5) İBB’ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

Hükümetimizin, salgınla mücadele kapsamında atacağı ek adımlarla paralel olarak, kapanmanın boyutları daha da genişleyebilecektir. Bu kapsamda, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait tüm diğer işlemler rutin faaliyetlerine devam edecektir”