İngiltere Parlamentosundan Huawei Kararı

İngiltere’de Parlamentodan çıkan Huawei kararı

İngiltere parlamentosu da yapılan soruşturmada Huawei ile Pekin arasında gizli işbirliği oldu konusunda kesin kanıtlar olduğu kararı alındı.

İngiliz milletvekilleri tarafından, hükümetten Huawei’nin 5G altyapısından çıkarılması konusunda  bir takvim belirlenmesi talep edildi. İngiltere hükümeti tarafından Temmuz ayında yapılan açıklamada 2027 yılına dek, 5G altyapısından Huawei’nin çıkarılacağı açıklamıştı. Huawei, bir açıklama yaparak bu raporun fikirler üzerine inşa edildiği ve gerçekleri ifade etmediği belirtildi.

Komünist Parti Bağlantıları

Hazırlanan raporda, elde edilen bulguların, siber güvenlik uzmanları, akademisyenler ve telekom sektöründe çalışan uzmanların dayandırıldığı ifade edildi. Rapora göre; Çin hükümetinin, Huawei’nin büyümesi için son 3 yılda 75 milyar dolar destek vermesi nedeniyle, şirket teknolojisini küçük paralar ile satıyor. Bunun altında şirketin Çin Komünist Partisi ve Çin Halk Cumhuriyeti Devleti ile güçlü bir bağı olması yatıyor.

Komite tarafından, herhangi bir nedenle Çin ile ilişkilerin kötüleşmesi halinde 2027 yılına dek yapılması planlanan 5G altyapısından Huawei’nin çıkartılması konusunun 2025 yılına çekilebileceği de öneriliyor.