İlki Teslim Edilen Uçakla İlgili Dikkat Çeken Gelişme

Seri üretimden çıkan ve ilki teslim edilen Rusya savaş uçağı Su-57 gönderileceği yerle alakalı dikkat çeken bir gelişmeye sahne oldu.

Karadeniz’ E Gönderileceği İddiası Var

Bir ilki gerçekleştirerek Rusya’nın ilk 5. nesil savaş uçağı niteliğini barındıran Su-57 hayalet jet olarak ilk uçuşunu yaptı. Nereye konuşlanacağı konusunda netlik olmamakla beraber, Rus savunma politikası araştırmacısı Rob Lee tarafından yapılan açıklamada Karadeniz’e kıyısındaki şehre yerleştirileceği belirtildi. Buna göre hayalet jet Krasnodar kentine yerleştirilecek.

Rus Ordusuna teslim edilen Su-57, Sukhoi firması tarafından seri üretim bandından çıkarıldı. Askeri kaynaklara göre ilk seri üretim Su-57 için, teslim edildiği Rusya hava kuvvetleri için hangi üsse gittiği açıklanmadan, güney bölgesine gönderildiği belirtildi. Lee ise Karadeniz’e kıyısı olan Krasnodar şehrinde, 3’üncü Karma Hava Alayı’na uçağın yerleştirileceğini belirtti.

4 Jet Daha Rus Ordusuna Katılacak

2021’de 4 jetin daha orduya katılacağını belirten askeri kaynak 2024’de bu sayının 22’ye çıkacağını ifade etti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu 22 adet hayalet jetin orduda yer alacağını vurguladı. Daha da ilerleyen dönemde ise 2028 sonunda Rus ordusunda toplam 76 tane su-57 olması bekleniyor.

Su-57’nin Dikkat Çeken Özelikleri

Stealth – hayalet özelliği olan beşinci nesil Su-57, jet, çift motorlu ve tek pilotlu olarak uçuyor. Saatte 2 bin 600 km azami hıza çıkan uçak taşıma kapasitesi bakımından F-35’e göre daha yüksek değerler sunuyor. 20 bin metreye kadar çıkan jet uçak kalkışta toplam 37 ton ağırlığa ulaşıyor.

One Reply to “İlki Teslim Edilen Uçakla İlgili Dikkat Çeken Gelişme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir