İhracat Rekoru Kırdı

Türkiye yakın zamanda ihracata başladığı çekirdeksiz sultani üzümden bir ay için milyonlarca dolar kazandı. Çekirdeksiz sultani üzüm ihracatında Rusya ise birinci sırada yer aldı.

Sofralık sultani üzüm, ihracatın yıldızı olmayı başardı. Türkiye, Ağustos ayında tam 37 milyon dolar üzüm satarak döviz elde etti. Sultani üzüm ihracatı, geçen ayda aynı bantta gerçekleşmişti.

İhracat Rekoru Rusya’da

Verilere göre çekirdeksiz sofralık sultani üzüm ihracatında Rusya Federasyonu birinci sırada yer aldı. Rusya’ya ihracat artışı tam yüzde 30’a kadar ulaştı. Ana vatanı Anadolu olan şifa deposu olan çekirdeksiz sultani üzüm özel bağ alanlarında yetiştiriliyor. Türkiye’nin taze üzüm ihracatından geçtiğimiz yıl tam 150 milyon dolar döviz geliri elde etmişti. Çekirdeksiz sultani üzüm, dünyanın en çok tercih ettiği üzüm çeşitlerinden biri olmayı başardı.

Kanseri Önlüyor

Kanserden kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok şifayı içerisinde barındıran sultani üzüm vitamin ve mineraller konusunda da oldukça zengindir. Kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynayan sultani üzüm kansızlığı önlüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir