Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Seferberlik

Günümüz koşullarında hemen hemen her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yatırımcılar bulunmaktadır. Türkiye bir cazibe merkezi haline gelerek yeni yatırımcılar edinmek istemektedir.

Bakan’dan Önemli Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Halihazırda içinde bulunduğumuz zaman diliminde yeni ve güvenilir limanlar arayan yatırımcıların ülkemizi tercih etmesi için oldukça cazip imkanlar sunmayı hedeflediklerini belirten Lütfi Elvan Türkiye’yi yatırımlarda cazibe merkezi yapmak adına ekonomi ve hukuk alanında yeni bir seferberlik başlattık dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz gün Uluslararası Yatırımcılar Zirvesi‘ne katıldı. Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen zirveye katılan Lütfi Elvan olağanüstü bir dönemden geçilmekte olduğunu altını çizdi. Lütfi Elvan ayrıca hiçbir bireyin geçen yıl bu zamanlarda 2020 yılının böyle geçeceğini tahmin etmediğini ifade etti.

Bilindiği üzere geçtiğimiz Mart ayından beridir Koronavirüs salgını ile mücadele etmekteyiz. Covid-19 salgını küresel ölçekte hem bireyleri sağlık açısından hem de birey ve ülkeleri ekonomik açıdan etkiledi. Yaşanan süreçte bazı ülkelerin ekonomik anlamda ön plana çıkmakta olduğu görülürken bazı ülkeler ekonomik anlamda zor durumda kalmaya başladı. Lütfi Elvan da tam olarak buraya değindi ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının, tüm dünyada dengeleri sarstığına işaret etti.

İki Önemli Konuya Dikkat Çekti

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ayrıca bu yıl küresel ticaretin yüzde 9,2 ve uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 40 daralmasının beklendiğini bildirdi. 2020 yılında küresel ölçekte yüzde 4,4 küçülme beklediğini ileten Bakan elbette bu durumun salgının seyri ve aşı-ilaç alanında katedilecek mesafeye göre hızlı bir iyileşme ve canlanma sürecine de girebileceğini belirtti. Dolayısı ile bu süreci iyi değerlendirmenin yollarını aramakta olduklarını iletti.

Elvan’ın değinmiş olduğu iki önemli husustan ilki küresel değer zincirlerinde başlayan dönüşüme dairdi. Küresel ekonomide çıkacak olan yeni üretim lokasyonları vasıtasıyla üretimin ağırlık merkezi dünya geneline daha dengeli yayılacak şeklinde açıklamada bulundu.

Bakan’ın değinmiş olduğu ikinci önemli husus hem tüketim hem de yatırım cephesinde ertelenmiş bir talep olduğunu hatırlatma doğrultusundaydı. Hazine ve Maliye Bakanı tüm bunları değerlendirmeye aldığımızda ülkemizin yatırımcılar için önemli bir cazibe merkezi haline gelmesini beklediğini iletti.