Hamilelikte cinsellik olur mu? Ne derece mümkün?

Hamilelikte Cinsellik Olur Mu? Hamilelik Döneminde Cinselliğin Faydaları Nelerdir?

Hamilelik dönemi sırasında bazı gebeler için cinsel ilişki sakıncalı iken bazı gebeler için hiçbir riski yoktur.

Rahminizde yer alan amniyotik sıvı ve güçlü rahim kasları gelişmekte olan bebeğinizi korur. Erken  doğum riski yada plasenta sorunları benzeri komplikasyonlar görülmedikçe, hamilelikte cinsel ilişki bebeğinizi etkilemez.

Hamilelikte Cinsellik  

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda fiziksel ve hormonal değişiklikler görülmektedir. Bu yüzden hamilelikte cinsel birliktelik isteği hormonlara bağlı olarak değişebilir. Hamilelikte cinsel ilişkinin zararlı olup olmadığı kadın doğum uzmanlarına en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Beklenilmeyen durumlar dışında, gebeliğin hiçbir döneminde cinsel ilişki veya cinsellik ile ilgili bir yasak bulunmamaktadır. Hamilelikte yaşanan sağlık problemleri dışında ilk haftalarda ve doğumun son haftalarına kadar cinsel birliktelik  yasak değildir. Gebeliğin son 4 haftasında yaşanan cinsel ilişki gebeliği vajinal doğuma hazırlamaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Yasaklandığı Durumlar

Gebelikte cinsellik ve cinsel ilişki;  düşük riski, erken doğum riski, sebebi belli olmayan vajinal kanamalar, bebeğin rahim ağzını kapatması, amnion zarının açılması gibi durumlarda yasaklanmıştır.