Genital Siğil Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel yollarla kolaylıkla bulaşan genital siğil geciktirilmeden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak vurgulanmaktadır.

Genital yolla bulaştığını bilim insanları kanıtladı.

Cinsel ilişki sırasında kolayca bulaşabilen genital siğil rahatsızlığı vakit geçirilmeden tedavi edilmelidir. Aksi halde genital siğillerin hızlı yayılma potansiyeli nedeniyle daha da büyüyebileceği bilinmektedir. Cinsel yolla bulaşan siğiller viral bir hastalık olarak belirtilmektedir.

Kadınların vajinal bölgesinde meydana gelebilen genital siğiller, tıp alanında Kondilloma Akümünata adında geçmektedir.

Genital siğiller HPV adı verilen virüslerden dolayı meydana gelmektedirler. HPV adlı virüsün 60’tan fazla çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu tiplerden HPV 6 ve 11 genital siğillere neden olmaktadır. HPV 16 ve 18 tipleri yüksek kanser riski taşıyan tipler olurken, düşük kanser riski taşıyan tipler de mevcuttur.

Cinsel Yolla Bulaşırlar

Genellikle cinsel yolla bulaşan siğiller, iyi huylu olmalarına rağmen çok kısa sürede hızlı bir şekilde yayılmaktadırlar. Tedavi edildikten sonra yeniden yayılabilirler. Bu nedenle kadınlarda psikolojik olarak da sıkıntıya neden olabilmektedirler. Son zamanlarda 18-28 yaş gruplarında görülme oranı artmıştır .Gecikmeksizin hemen bir hastaneye ve ilgili hekime başvurup tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Genital siğiller diğer ismiyle Kondilloma Akümünata cinsel ilişki ile bulaşan ciddi bir hastalıktır.