Fransa’dan Skandal Dağlık Karabağ Kararı!

BM bünyesinde Azerbaycan toprağı olarak kabul edilen Dağlık Karabağ bölgesine dair Fransa senatosundan skandal bir karar geldi.

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan, Azerbaycan karşısında aldığı yenilgiden sonra yıllardır işgali altında olan toprakları terk etmeye başladı. Azerbaycan ordusu yaklaşık 27 yıldır Ermenistan’ın işgali altında bulunan Kelbecer’e girdi. Ermeni tarafı önce terk ettiği taraftaki her yeri yakıp yıktı ardından buradan çıkarken yüzlerce mayın yerleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde tansiyon biraz düşse de Fransa Dağlık Karabağ ile ilgili skandal bir karara imza attı. Fransa senatosu yaptığı oylamada Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin tanınmasını öngören teklifi kabul etti. Çoğunlukla kabul edilen teklifte 305 evet oyu çıktı. Karara ilk tepkiyi gösteren taraf Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı oldu. Bakanlık bu kararı taraflı ve provokasyon olarak değerlendirdi.

Fransa’dan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Kararı!

44 gün süren ve Azerbaycan ordusunun Ermenistan’ı yenmesi ile sonuçlanan Dağlık Karabağ krizinin ardından inanılmaz olaylar yaşanmaya devam ediyor. Ermeni tarafı, çatışmaların başından beri Fransa tarafından desteklenirken, Fransız senatosu skandal bir karara imza etti. Sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetini 305 oyla tanıdı. Senatoda sembolik bir değeri olan karar 305 evet oyu ve 1 hayır oyu aldı. 30 senatör ise oylamada çekimser oy kullanmayı tercih etti.

Kararda aynı zamanda başka ayrıntılar da yer alıyor. Fransa’nın Ermenistan’a insani yardımda bulunması bununla birlikte Dağlık Karabağ’da işlenen suçlara yönelik savaş suçları olarak algılanması ve soruşturma açılmasını talep etti. Kararda aynı zamanda Ermenilere ait kültürel ve dini mirasın korunması gerektiği, Dağlık Karabağ’da yerlerinden edinen insanların evlerine dönebilmeleri için yardım edilmesi gerektiği Fransa açıklamaları arasında yer alıyor. Fransa senatosunun aldığı kararda hükümete de çağrıda bulunuldu. Fransız hükümeti Dağlık Karabağ Cumhuriyetini tanımalıdır. Fransa senatosu Dağlık Karabağ’ı “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” olarak kabul etse de Azerbaycan ve Ermenistan arasında yapılan anlaşmada Dağlık Karabağ’ın statüsü ile ilgili herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler de Dağlık Karabağ bölgesini Azerbaycan devleti sınırlarında kabul edilmektedir. Karara ilk tepki Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından geldi.