Facebook Yasaklı İçerik Listesini Genişletti

Dünyada en çok kullanılan sosyal medya ağlarından biri olan Facebook’un çeşitli içerikleri yasakladığı bilinmekteydi. Facebook, halihazırda kullanmakta olduğu yasaklı içerik sayısını arttırdı.

Koronavirüs İle İlgili Bazı Paylaşımlara Kısıtlama Geldi

Facebook yasaklı içerik listesi her geçen gün biraz daha çoğalmaya devam ediyor. Bilindiği gibi Facebook’un dünya üzerinde yaklaşık 3 milyar kullanıcısı bulunmakta. Öte yandan bir günden aynı anda 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan birkaç platformdan bir tanesi. Ancak son günlerde bu tür başarılarından ziyade yasaklı içerikleri ile gündeme gelmekte.

Facebook’un tüm dünyada tartışmalara yol açtığı konulardan biri de Facebook yasaklı içerikleri. Sitenin daha önce koronavirüsün insan yapımı olduğu ile aşıların tehlikeli olduğu şeklinde yapılan gönderilere yasak getirdiği duyurulmuştu. Şimdi ise koronavirüs aşısının zehirli olduğu veya aşının otizm gibi rahatsızlıklara yol açacağı gibi iddialara ilişkin paylaşımların da yasaklanacağı ve yasaklı içerik listesine gireceği kullanıcılara aktarıldı.

Kısıtlama Tartışmalara Yol Açtı

Yaşanan bu gelişme kullanıcıları ikiye bölmüş durumda. Küresel ölçekte etkinliğini sürdüren salgınla mücadele kapsamında bu tür paylaşımların mücadeleye ket vurduğu düşüncesine sahip olan bireyler Facebook’un bu yasaklarını doğru buluyor. Öte yandan internet ortamının ve sosyal medya platformlarının özgür olması gerektiğini ve bu tür yasakların olmaması gerektiğini savunan bir grup da bulunmakta.

Facebook tüm bunlara ek olarak aşılama kampanyalarının hız kazanması adına bir sivil toplum kuruluşu olan AARP ile birlikte çalışma yürüteceğini de açıkladı.

3 Replies to “Facebook Yasaklı İçerik Listesini Genişletti”

  1. Bence çok doğru bi karar verilmiş facebookta içerikler yazılar çok kötü hale gelmişti ve çok yanıltıcı haberler bulunmaktaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir