Ekonomi dünya genelinde iyi değil

Dünya Genelinde Ekonomiler Yeniden Durabilir

Corona virüs salgının birinci dalgası dünya genelinde tam olarak atlatılmadan Avrupa devletleri ikinci dalga karşısında oldukça zor anlar yaşıyor.

Avrupa kıtasının çok büyük bir bölümü corona virüs salgınının ikinci dalga kabusunu artarak yaşamaya devam ediyor. Corona virüsün uğradığı mutasyonla birlikte bulaşıcılık oranın artması ile birlikte Avrupa kıtasında vaka sayısı rekorları ardı ardına geliyor. Son bir haftadır dünya genelinde vaka sayısı günlük 500 bin sayısını aşarken Avrupa kıtası genelinde ise son bir haftadır vaka sayısının 250 bin sınırına dayandığı görülüyor. Uzmanlar havaların daha da soğuması ile birlikte hem vaka sayısı hem de ölüm oranlarında yeni rekorların meydana gelmesinden endişe duyuluyor.

Ekonomilerin Tekrara Kapanma Durumu Olabilir

Dünya genelinde vaka sayısının 500 binin aşmasının yanında Aralık ve Ocak aylarında vaka sayılarında çok daha büyük artışlar beklenmesi ile birlikte başta Avrupa devleri olmak üzere ekonomileri tekrara kapatma riski ile karşı karşıyalar. Bu noktada İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da görülen yüksek vaka sayıları böyle devam etmesi durumunda Aralık ayı ile birlikte tekrardan fabrika ve işletmelerin kapatılmasının gündeme gelebileceği iade ediliyor. Böyle bir durumda ise sade kıta genelinde değil dünya genelinde ekonomik anlamda çok büyük sıkıntıların yaşanacağı ve ülke ekonomilerinde yaşanacak hasarın çok daha kalıcı ve uzun vadeli olabileceği ifade ediliyor. Bu noktada en büyük beklenti biran önce  corona virüs aşısının seri üretime geçilmesi ve başarı göstermesi oluyor.