Dünya Sağlık Örgütünden Açıklama Geldi

Mutasyona uğrayan koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, mutasyona uğrayan koronavirüse karşı AstraZeneca aşısının hala etkililiğini koruduğunu açıkladı.

Elimizdeki Araçları Etkili Bir Şekilde Kullanmalıyız Açıklaması

Mutasyonlu koronavirüs, tüm dünyada çeşitli tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Geçtiğimiz günlerde Güney Afrika, yapmış olduğu çalışmalar sonucunda AstraZeneca aşısının mutasyona uğrayan koronavirüse karşı etkili olmadığını açıkladı. Yapılan bu açıklamanın ardından Güney Afrika’da aşılama programına dair ertelenme kararı alındı. Bu durum diğer ülkelerin de benzer tartışmalara girmesine yol açmıştı. Yaşanan tartışmalara son vermek adına Dünya Sağlık Örgütü bir açıklama yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü her iki haftada bir düzenli olarak koronavirüse dair açıklamalarda bulunarak çeşitli konulara açıklık getirmeye çalışıyor. CEPI olarak bilinen Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’nu yönetmekte olan Richard Hatchett, mutasyoana uğrayan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında AstraZeneca aşısını reddetmek için henüz çok erken şeklinde bir açıklama yaptı. Hatchett ayrıca elimizde bulunan araçları etkili bir şekilde kullanıyor olmak bu süreci atlamak için oldukça önemli şeklinde bir söylemde bulundu.

Bir Açıklama da Witwatersrand Üniversitesi’nden

AstraZeneca aşısının mutasyonlu koronavirüse karşı ne kadar etkili olabileceği tartışmaları devam ederken bir açıklama da Johannesburg’daki Witwatersrand Üniversitesi’nde yapılan denemeden geldi. Üniversitede gerçekleşen deneye göre ilk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyona karşı mücadele etmesi beklenen AstraZeneca aşısının yalnızca minimum koruma sağladığını iletti.

 

4 Replies to “Dünya Sağlık Örgütünden Açıklama Geldi”

  1. Haftalarca aşı propagandası yapıldı sanki aşı geldiğinde her şey çözülecekmiş gibi yapıldı ama tık yok 🙂 Herşeyde olduğu gibi buda güzel bir gösteri malzemesi olarak kullanılabildi tebrikler

  2. Vürüs durmadan mutasyona uğraması dünyayı tehtit etmesi akıl alıcak birşey değil Allah sonumuzu hayırlı etsin inş. bu şekilde bu vürüsle nasıl mücadele edilicek büyük merakla bekliyoruz.

  3. Covid virüsü gittikçe mutasyonlara bölünüp bağışıklık kazanacağız. Yerli aşı çalışması daha çok hız kazandıkça virüs sıradan hastalıklar kategorisine gelecektir. Türkiye kağıt üzerinde dünyanın bir çok ülkesinden önde yarışı götürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir