Donbass Ve Kırım Masada Olacak

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin, 10 Nisan tarihide Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi planlanıyor.

Ziyaretin ana konusunun Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan Donbass’ta artan gerginlik olacağı düşünülüyor.  Kırım’da ortaya çıkan problemler ve Ankara-Kiev arasındaki askeri iş birliği konularının da ele alınacağı vurgulandı. Ukrayna ve Rusya arasında Donbass krizi yavaş yavaş tırmanmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirerek bu konuyu ele alacağı vurgulanıyor. Yapılan ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Zelenskiy’nin baş başa görüşmesi düşünülüyor.

Yapılacak olan görüşmede, Ukrayna’nın doğu bölgesinde bulunan Donbass’da Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna Ordusu arasında ortaya çıkan çatışmalar ele alınacak. Görüşmede, Rusya’nın yarı zamanlı işgal ettiği Kırım bölgesindeki son durumun ne olacağı konuşulacak.

Gerilim Devam Ediyor

Yakın zamanda Donbass bölgesinde önceki gün Rusya yanlısı kişilerin çatışmaya girmesi nedeniyle 2 Ukrayna askeri ve 1 sivil yaralanmıştı. Silahlı kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya yanlısı kişilerin ateş ihlali yaparak bu duruma neden olduğu aktarıldı. Donbas’ın bazı bölgelerinin ayrılıkçılar tarafından saldırıya uğradığı aktarıldı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle sınırlara askeri sevkiyat yaptığını açıkladı.

Savunma Sanayisi İhracatı

Ukrayna ile Türkiye arasında önemli anlaşmalara imza atıldı. Zelenskiy’nin daha önce Türkiye’ye yapmış olduğu ziyarette, iki ülke arasında savunma projelerinin temelini atacak Askerî Çerçeve Anlaşması imzalandı. Böylece iki ülke pek çok alanda ortak projeye imza atacağını duyurdu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir