Dikkat Çeken Lider Anketi Sonuçları

Metropoll geçtiğimiz günlerde oldukça dikkat çekici bir anket düzenledi. Düzenlenen ankette seçmenlerin partiye mi yoksa lidere mi oy verdikleri soruldu. Sonuçlar oldukça ilgi çekiciydi.

Parti mi Lider mi?

Metropoll Araştırma geçtiğimiz günlerde dikkat çeken bir anket gerçekleştirdi. Özellikle son yıllarda gerçekleşene seçimlerde seçmenlerin oy kullanırken lideri mi yoksa partiyi mi esas almakta olduğu merak konusuydu. Metropoll Araştırma bunun üzerine Parti mi lider mi? anketi düzenledi. İşte anketin detayları:

Ankete katılanların yüzde 69,4’ü oy kullanırken partiden ziyade liderin önemli olduğunu belirtti. Yüzde 26,5’lik kısım seçimlerde liderden daha ziyade partiyi esas alarak hareket ettiğini aktardı. Kalan yüzde 4,1 katılımcı ise konuya dair fikir beyan etmek istemediğini iletti. Bu sonuçlar anketin genel sonuçlarıydı. Ancak anket her parti için de ayrı ayrı sonuçlar ortaya çıkarttı.

İşte Anket Sonuçları

Anketin sonuçlarını parti bazında aktaracak olursak, AKP seçmeninin yüzde 85,5’i lidere oy verdiğini iletirken partiye oy verenlerin oranı 12,2’de kaldı. Benzer bir durum MHP için de geçerliydi. Benzeri şekilde MHP seçmeninin yüzde 79,5’i lidere, yüzde 19,9’u partiye oy vermekte olduğunu söyledi. Saadet Partisi seçmenleri de AKP ve MHP gibi büyük oranda lidere göre hareket ettiklerini iletti. Saadet Partisinde yüzde 72,2 lider, yüzde 27,8 parti dedi.

Diğer partilerde ise dengeli bir dağılım olduğu görüldü. CHP seçmeni yüzde 48,9 lider, yüzde 47,3 parti dedi. İYİ parti seçmenleri yüzde 58,9 parti derken yüzde 35,5 lider dedi. Lider ve partilere yönelik anket seçimlerden önce dikkate alınacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir