Covid-19’un Ekonomik Boyutu

Küresel anlamda krize dönüşmüş olan Covid-19 salgını ekonomik anlamda tüm dünyada dengeleri alt üst etti. İçinde bulunulan sürecin 2008 küresel finans krizini de aşması bekleniyor.

Ekonomik Kriz Kapıda

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs salgını bilindiği üzere tüm dünyada küresel ölçekte çeşitli problemleri beraberinde getirdi. Ülkeler salgınla mücadele içerisindeyken pek çok yatırımı sağlık sektörüne yapmak durumunda kaldı ve ekonomik dengeler de değişmeye başladı. Covid-19 salgınının küresel ekonomilere maliyetinin 2020 ve 2021’de 8,5 trilyon doları bulması bekleniyor. Bu rakamlar, büyüklük itibariyle 2008 küresel krizin oldukça üstünde.

Yeni tip koronavirüs, yalnızca insanların sağlığını değil ekonomisini de etkiliyor. Pek çok sektörün durma noktasına geldiği bilinmekte. Krizin etkisi sanılandan çok daha büyük ölçekte ilerliyor. Alınan önlemler çok boyutlu olduğu için kapısına kilit vuran işletmelerin sayısı da her geçen gün arttı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve OECD, araştırmalarında, salgın kaynaklı ekonomik kaybın 8,5 trilyon doları bulmasının beklendiğini açıklıyor ve bu durum küresel ekonomide küçülmeye yol açmakta. Koronavirüs salgınının ekonomik boyutu sanılanın çok üstünde olduğu için ülkelerin bir kısmı yoksullaşmaya başladı.