Covid-19 Aşısı Müjdesi ABD’den Geldi

Bilindiği üzere bir süredir Covid-19 ile mücadele kapsamında aşı müjdesi bekleniyordu. Uzun süredir beklenen haber ABD’li ilaç şirketinden geldi.

Moderna’nın Başkanı Açıklama Yaptı

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Covid-19 virüsü tüm dünyayı kısa bir sürede sarmış ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir pandemi ilan edilmişti. Aylardır Koronavirüs ile mücadele kapsamında çeşitli ilaçlar denendi. Ancak bugüne kadar denenen hiçbir ilaç tam olarak virüse kesin çare bulamadı.

Bilim dünyası bir yandan Covid-19 hastalarına tedavi içerikli ilaç üretmeye çalışırken bir taraftan da Covid-19 aşısı geliştirmeye çalışıyordu. İlaç şirketleri Koronavirüs aşısı geliştirme noktasında her ne kadar büyük gelişmeler sağlamış olsa da tam olarak hedefe varamamıştı. Aylardır beklenen müjdeli haber ABD’den geldi.

ABD’li ilaç şirketi Moderna’nın Başkanı Dr Stephen Hoge yaptığı açıklamada Covid-19 aşısının üretildiğini açıkladı. Üretilen aşının yüzde 95,4 etkili olduğunu ortaya koyduğunu belirten ünlü ilaç şirketi, birkaç milyon doz aşı üretti. Ancak şirket yaptığı açıklamada salgınla mücadelede Moderna şirketinin sorunu tek başına çözemeyeceğini, küresel talebin karşılanması için daha fazla ihtiyaç olduğunu belirtti.