Çin’den Gelecek Aşıyı Türkiye İle Birlikte Hangi Ülkeler Sipariş Etti?

Bilindiği üzere ülkemizin Koronavirüs aşısını Çin’den aldığı haberi farklı söylentilere neden olmuştu. Peki, Çin’de hazırlanan aşıyı yalnızca Türkiye mi aldı? Aşıyı alan diğer ülkeler hangileri?

CoronaVac Detayları

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Koronavirüs aşısının geliştirildiği haberi tüm dünyada sevinç ile karşılanmıştı. Ancak daha sonra bu aşının ne kadar güvenilir olduğu tartışması yaşanmıştı. Türkiye’nin koronavirüs aşısını Çin’den getirteceği ancak hiçbir Avrupa ülkesinin Çin’den aşı almayacağı haberleri ise tartışmaların doruğa ulaşmasına neden olmuştu. Peki, bizim dışımızda Çin’den aşı siparişi veren başka bir ülke var mı, varsa hangi ülkeler?

Geçtiğimiz mart ayından beri Covid-19 salgını ile mücadele etmekteyiz. Covid-19 salgını nedeni ile yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi Koronavirüs salgınına tutuldu. Küresel ölçekte yaşanan salgının çözümü de küresel ölçekte bulunmaya çalışıldı. Bu doğrultuda pek çok ülke ilaç ve aşı geliştirdi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yaşanan her bir gelişme tüm dünyada yankılandı ve sevinçle karşılandı. Ancak yaşanan gelişmeler çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Koronavirüs aşısının hangi ülkeden alınması gerektiği yaşanan tartışmalardan bir tanesiydi.

Bu tartışmalar yaşanıyorken ülkemiz Koronavirüs aşısını Çin’den aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çin merkezli Sinovac’ın geliştirdiği Covid-19 aşısı 11 Aralık’tan itibaren Türkiye’ye gelecek. Ayrıca Türkiye dışında 4 ülke tarafından daha Çin’in Sinovac aşısı sipariş edildi. Peki, bu ülkeler hangileri?

4 Ülke Daha Sipariş Etti

Ülkemizde Koronavirüs ile mücadele kapsamında kullanılacak olan aşının Türkiye dışında siparişini veren ülkeler Endonezya, Brezilya, Şili ve Bangladeş olarak açıklandı. Yapılan açıklamaya göre Endonezya 128 milyon doz, Brezilya 46 milyon doz, Şili 60 milyon doz, Bangladeş 100 bin doz aşı siparişi verdi. Hatta Endonezya, Çin’den ilk parti Covid-19 aşısını teslim aldı.

Endonezya Sinovac’a ait Kovid-19 aşı adayının çalışmalarına 2000 gönüllü ile geçtiğimiz 11 Ağustos tarihinde başlamıştı. Endonezya şimdi de Sinovoc ile yılsonuna kadar 30 milyon doz aşı alımı için iş birliği yaptığını duyurdu.

SinoVac firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısı “CoronaVac” ülkemize ise 11 Aralık tarihinde gelecek ve aşılama çalışmaları 4 aşamada ilerleyecek. Covid-19 aşısı “CoronaVac” ülkemizde ücretsiz olarak kullanılacak.