Can Dündar Davasında Karar

Can Dündar MİT TIR’ları davasından yargılandı ve Yargıtay tarafından Dündar’a silahlı terör örgütüne üye olmak, siyasi ve askeri casusluk suçlarından toplam 27 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

 

Can Dündar MİT tırlarının durdurulması olayına ilişkin olarak gizli kalması gereken fotoğraf ve bilgileri yayımladığı gerekçesi ile yargılandı ve yargılandığı mahkemece 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonrasında karar Yargıtay’a gitti ve  Yargıtay MİT TIR’ları davasındaki nihai kararı verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki kapalı görülen 13. celseye, firari sanık Can Dündar katılmadı. Dündar’ın avukatları da duruşmaya katılmadı. Davada “katılan” sıfatı bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MİT Müsteşarlığı’nı avukatları temsil etti. Daha önceki duruşmada reddi hakim talebinin üst mahkemece reddedildiği öğrenildi. Katılanlar avukatları, sanığın cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti Dündar’ı iki ayrı suçtan cezalandırılmasına hükmetti. “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezasıba çarptırdı. “FETÖ’ye dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” suçundan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.Her iki suçtan da iindirim uygulanmadı. Daha önce de iadesi talep edilen firarı Dündar’ın hüküm ile brlikte tutuklanmasına da karar verildi.

Ayrıca mahkeme Dündar hakkında; “Gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçunun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. 7 Ekim 2020’de alınan el koyma kararının karar kesinleşinceye kadar da devamına hükmetti.