Sağlıklı Yaşamın 5 Sırrı

Sağlıklı Yaşam ve Uzun Yaşam

Bir grup Harward araştırmacısı sağlıklı yaşam ile ilgili bir çalışma yapmış. Çalışma, bireylerin alışkanlıklarının yıllar boyu takip edilmesiyle yürütülmüş. 78 bini kadın olmak üzere toplam 120 bin kişiden fazla katılımcı 1980’den 2014 yılına kadar izlenmiş. Çalışmada takip edilen unsurlar: Katılımcıların fiziksel aktiviteleri, vücut ağırlıkları, sigara ve alkol tüketim alışkanlıklarıdır.

Sağlıklı Yaşam Tarzı Nedir?

Sağlıklı yaşamdan kasıt, yukarıda araştırmacıların gözlemlediği unsurlarla yakından ilgilidir. Bir başka ifadeyle, bireylerin sağlıklı yaşamaları, onların; vücut ağırlıklarına, sigara ve alkol tüketip tüketmemeleriyle doğrudan ilişkilidir. Geçmişteki çalışmalarda da görülmektedir ki bireylerin sağlık sorunları genellikle bu bahsedilen faktörlerden kaynaklanmaktadır. Sağlıklı yaşam tarzları:

  • Sağlıklı Diyet: Sebze-meyve, kepekli tahıllar, sağlıklı yağlar tüketimi ve işlenmiş ürünlerden uzak bir diyet yapmak sizin sağlığınızı koruyacaktır.
  • Aktif Yaşam: Günde en azından 30 dakika aktivite gerçekleştirmek. Uzmanlara göre; sağlıklı yaşamanın sırrı yürümek, koşmak, durmamak.
  • Vücut Kitle Endeksi: Uzmanlara göre, vücut kitle endeksi %18,5 ile %24,9 arasında olan bireyler sağlıklı olabilmenin ön koşullarından birini yerine getirmiş olmaktalar.
  • Sigara ve Alkol: Bir birey sigara ve alkol tüketiyorsa ben sağlıklıyım demesin. Kendini sağlıklı görseler dahi ileride karşılaşacakları muhtemel problemleri düşününce, uzmanların ne derece haklı oldukları ortada.

Uzmanlara göre yukarıda bahsedilen hususlar dışında bireyin sağlıklı yaşamasında önemli bir takım faktörler de şu şekilde listelenmektedir: Bireylerin ilaç kullanım durumları, yaşları, etnik kökenleri, yaşadıkları çevre de araştırma kapsamında değerlendirilen ve sağlıklı yaşam üzerinde etkili olan faktörlerdendir.

Sağlıklı Yaşam Bir Fark Yaratır mı?

Yapılan araştırma göstermektedir ki; yukarıda bahsedilen inceleme alanları sağlıklı yaşam hususunda bireylerin üzerinde önemli farklar yaratmaktadır. Bu araştırmaya göre, sağlıklı yaşam için 5 anahtar faktörü de önemseyen ve hayatlarında uygulayan bireyler diğerlerine nazaran daha sağlıklı yaşam sürmüşler. Sigara ve alkol kullanmayan, vücut ağırlıkları normal ve gündelik aktivitelerini aksatmayan bireylerin hiçbiri yaşamları boyunca kanser ya da kalp rahatsızlıkları ile yüzleşmemişler. Dahası, sağlıklı yaşamı benimseyen bireyler diğerlerine nazaran daha uzun yaşamışlar.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre; sigara ve alkol kullanmayan, normal kiloya sahip bireyler diğerlerine nazaran 7 yıl daha uzun yaşadıkları tespit edilmiş. Bir başka araştırmada ise; erken ölümlerin nedenleri; sağlıksız beslenme, aşırı sigara ve alkol tüketimi, hareketsizlik olarak sıralanmıştır.

Kaynak: @drmoniquetello (Twitter)

One Reply to “Sağlıklı Yaşamın 5 Sırrı”

  1. günlük yarım saat yürüyüşün bile faydalı olduğunu söyleyebilirim insanın sağlığında büyük rolü var kendi başına bile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir