Mucizevi Çaylar: Papatya Çayı

Papatya çayı, çok farklı sağlık sorunlarını tedavi etmede geleneksel bir halk ilacı olarak uzun süredir yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Araştırmacıların pek çoğu günümüzde, kanser ve diyabet hastalıkları dahil olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde papatya çayının etkilerini araştırmaktadırlar.

Çoğu insan, papatya çayını tedavi yöntemi olarak benimsemiş durumda. Ancak belirtmekte yarar var ki uzmanlar diğer tedavi yöntemlerini reddetmek ve papatya çayını ana bir tedavi yöntemi gibi düşünmek son derece yanlış. Bu yüzden papatya çayını diğer tedavi yöntemlerini destekleyici bir yöntem olarak kabul etmekte yarar var.

Papatya Çayı Hakkında Bazı Bilgiler

 • Kurutulmuş papatya çiçekleri papatya çayı yapmak için kullanılır.
 • Diğer bitkisel ilaçlar gibi, papatya çayını tüketmek de herkes için tavsiye edilmemektedir.
 • Çay ne kadar organik elde edilmişse, o derece tesiri artar.

Papatya Çayı Nedir?

Papatya, ‘flavonoid’ adı verilen kimyasalları içeren bir bitkidir. Bu flavonoidler birçok bitkide bulunmakta olup, papatyaların tıbbi açıdan değerlendirilmesinde önemli bir besin olarak göze çarpmaktadır.

Araştırmacılar papatyaların başka hangi kimyasallara ve besinlere sahip olduğunu araştırmaktalar. Bu açıdan her geçen gün papatya ve papatya çayıyla ilgili ilginç bilgiler duyurulmaya devam ediyor.

Bu bilinmezlikler çerçevesinde araştırmacılar, papatya çayı tüketiminde dozu oldukça önemsemekteler. Düşük dozla papatya çayı tüketimine başlanması gerekliliği, araştırmacılar tarafından tüketicilere sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının faydaları saymakla bitmez. Ancak genel olarak papatya çayının faydaları:

 • Adet Sancısını Azaltır: Birçok akademik araştırma, papatya çayı kadınların adet dönemlerinde sancılarını dindirici etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Adet döneminde meydana gelen kramp ağrılarınız için rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 • Diyabet Tedavisinde Etkilidir: Geçmişteki araştırmalar göstermektedir ki, papatya çayı tüketen diyabet hastalarının kan şekerlerinde belirgin şekilde bir düşüş tespit edilmiştir. Benzer şekilde 2008 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, papatya çayı tüketiminin kan şekerinin artmasını engelleyebileceği tespit edilmiştir. Papatya çayı, uzun süreli diyabet komplikasyonları riskini azaltmakta olup, diyabet tedavisinde etkin bir rol oynadığını söylemek mümkündür.
 • Osteoporoz Yavaşlatması veya Engellenmesi: 2004 yılında yapılan bir araştırmada, papatya çayının anti-östrojenik etkileri olabileceği bulgularına ulaşıldı. Yapılan bu araştırmaya göre, papatya çayı; kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kanser Tedavisinde Etkin: 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, papatya çayları kanser hücreleriyle savaşta oldukça etkili bir yöntem olabileceği tespit edilmiştir.
 • Rahatlatıcı ve Uyku Getirici: Papatya çayı pek çok birey tarafından stresli anlarda gevşeme, rahatlama haline kavuşmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda içerisindeki bileşenler sayesinde önemli ölçüde uykunuzu da getirecektir.
 • Grip ve Nezle: Papatya çayı geçmişte yapılan araştırmalara göre, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilecek etkin bir çay olarak hastalara tavsiye edilmektedir.

Papatya Çayını Kimler Tüketmemeli?

 • Polenlere karşı şiddetli alerjisi olan bireyler,
 • Daha önce papatya ürünlerine karşı hafif bile olsa alerjik reaksiyon geçiren bireyler,
 • Çocuklar ve bebekler.

Yukarıda bahsedilenlerin dışında herhangi bir tedavi uygulanan bireyin, papatya çayı tüketmeden önce doktoruna danışması tavsiye edilmektedir.

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir