Meyve Suyu Zararlı mı?

Meyve suyu nedir, meyve suyu zararlı mı faydalı mı, sıkma meyve suyu ile yüzde yüz meyve suyu arasında fark var mı? Tüm bu soruların cevabı burada.

Meyve Suyu Nedir?

Tamamen meyvenin suyundan oluşan içeceklerin genel adıdır. Yüzde yüz sıkılarak elde edilmiş ise, meyve suyu olarak tanımlanmaktadır. Ancak günümüzde pek çok içecek, içerisindeki bileşenler açısından yüzde yüz meyvenin suyundan elde edilmemesine rağmen meyve suyu olarak satılmaktadır.

Sıkma Meyve Suyu

Sıkma meyve suyu adından da anlaşılacağı üzere, tamamen meyvenin sıkılarak, suyu elde edilmiş bir içecektir. Tüketiciler sık sık yüzde yüz meyve suyu ile sıkma meyve suyu ifadeleri arasında anlam kargaşası yaşamaktadırlar. Sıkma meyve suyu, meyvenin ta kendisidir. Dileyen meyvenin suyunu içer, dileyen de sıkarak suyunu içebilir. Uzmanlar, meyve suyunu sıkarak içmek yerine meyvenin kendisini yemek, tüketim açısından daha akılcı bir tercih olabileceğini belirtmektedirler.

Hazır Meyve Suyu

Ambalajlanmış şekilde piyasada satılmakta olan bu içecek türü sık sık tüketiciler ve uzmanlar tarafından sorgulanmaktadır. Uzmanlara göre hazır meyve suyu, yüksek glikoz değeri barındıran sudan ibaret bir içecektir. Günümüzde pek çok tüketici hazır meyve suyu içtiğinde meyvenin suyunu içtiğini düşünse de uzmanların tavsiyesi bu tür içeceklerden bireylerin kaçınması olmaktadır.

Yüzde Yüz Meyve Suyu

Yüzde yüz meyve suyu, içerik olarak yalnızca meyvenin suyundan oluşan bir içecektir. Bir başka ifadeyle sıkma meyve suyudur. Marketlerde satılan ve yoğun şekilde tüketilen yüzde yüz meyve suyu içecekler, gerçekten yüzde yüz meyveden mi ibarettir? Yüzde yüz meyve suyunun içinde farklı kimyasal maddeler varsa yine de yüzde yüz mü olmaktadır? Uzun süre ambalaj ile korunması için başka şeyler de ilave edilmekte midir? Uzmanlara göre yüzde yüz meyve suyuna kesinlikle farklı bir kimyasal ilave edilmemelidir ve bu yasaktır. Yüzde yüz meyve sularını uzun ömürlü kılmak adına kullanılması gereken hiçbir maddeye ihtiyaç yoktur.

Meyve Suyu Yararlı Mı?

Gerek hazır meyve suyu gerekse de yüzde yüz meyve suyu (sıkma meyve suyu) tüketen bireylerin yanıt bulmak istediği önemli sorulardan biri diyebiliriz. Peki meyve suyu tüketmek zararlı mı? Uzmanlara göre, meyvenin kendisini tüketmek, bireylerin öncelikli tercihi olmalıdır. Çünkü meyvenin kendisinde bulunan pek çok vitamin ve lif ancak kendisi tüketildiği zaman bireye katkı sağlamaktadır. Meyve suyu sıkıldığı an bahsi geçen değerli besinlerden birey mahrum kalmaktadır. Ayrıca uzmanlar, bireyleri hazır meyve suları konusunda da uyarmaktalar. Hazır meyve suyu içeceklerde bulunan yüksek glikoz değeri, tüm yaş grubu ve cinsiyet göz etmeksizin bireylere zarar vermektedir. Hazır meyve suyunda bulunan bileşenler, vücuttaki pek çok organı olumsuz etkilemektedir. Olumsuz sayılabilecek faktörlerin başında ise kilo aldırması söylenebilir. Yüksek miktarda şekerin vücuda girmesi bireylerin kilo almasına sebep olabilmektedir. Bu açıdan meyvenin kendisini tüketmek, bireyler için öncelik olmalıdır.

Diğer yazılara ulaşmak için tıklayınız.

One Reply to “Meyve Suyu Zararlı mı?”

  1. Ev yapımı meyve sularından zarar gelmez ama günümüzde bi sürü meyve suyu şirketi var ne kadar kaliteli ne kadar kalitesiz tabi kide bilemiyoruz ama belirli öncü firmaları tercih ediyoruz genelde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir